KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

H-ROS pozwoli na łatwą wymianę części pomiędzy robotami

H-ROS pozwoli na łatwą wymianę części pomiędzy robotami

Firma Erle Robotics na konferencji ROSCon 2016 pokazała rozwiązanie, które stanowi prawdziwą rewolucję w dziedzinie budowy robotów.

Wprowadzenie H-ROS pozwoli na łatwą wymianę elementów wchodzących w skład robotów, które korzystają z systemu operacyjnego ROS.

Ustandaryzowane części kompatybilne z H-ROS (Hardwarre Robot Operating System) będzie można w dowolny sposób wykorzystywać ponownie i rekonfigurować. Bez problemu będą mogły one komunikować się z innymi, współpracować i wymieniać dane. Pozwoli to na ciągłe ulepszanie robotów i błyskawiczne dodawanie nowych funkcji.

Elementy dzielą się na 5 kategorii. Cztery z nich pełnią następujące funkcje: czucie (postrzeganie otoczenia), uruchamianie (interakcje ze środowiskiem), komunikacja (wzajemne połączenia) oraz poznanie ("mózg" robota). Piąta kategoria to części hybrydowe.

h-ros-2

Obecnie twórcami robotów korzystających z systemu ROS są przede wszystkim duże firmy lub uczelnie. Przeznaczają one wiele czasu i wysiłku na kwestie oprogramowania i sprzętu, a mniej na zastosowania robotów w praktyce, w warunkach codziennego życia. Uniwersalne części znacznie przyspieszą i ułatwią ten proces.

Dzięki H-ROS robotyka stanie otworem przed osobami, które posiadają wystarczającą wiedzę ogólną z tej dziedziny, ale nie mają zaawansowanych umiejętności technicznych.

h-ros-3

H-ROS był finansowany przez DARPA. Na razie z systemu korzystają tylko wybrane instytucje, ale już wkrótce będzie on dostępny dla szerszej społeczności entuzjastów robotyki.

Źródło: [1], [2]

platforma, ROS, sprzęt

Trwa ładowanie komentarzy...