Zaprojektowanie robota od podstaw jest znacznie trudniejsze od złożenia go z gotowych części. ETH Zurich, we współpracy z Disney Research i CMU, chce zrewolucjonizować tę sytuację.
Ich oprogramowanie pozwala nawet amatorom na tworzenie niepowtarzalnych robotów. Wystarczy drukarka 3D i kilka serwomechanizmów.
Wirtualne projektowanie jest oczywiście bardzo proste, ale wyzwaniem jest zbudowanie prawdziwego robota według takiego projektu. Problemy, które trzeba rozwiązać to m. in. koszt, a także pewność, że ruchy maszyny są w ogóle fizycznie możliwe.
Oprogramowanie jest bardzo łatwe w użyciu. Każdy robot to szkielet, a w połączeniach kości znajdują się silniki. Części można dowolnie usuwać, dodawać lub zmieniać ich położenie.
Wielobok wyznaczony przez nogi robota, które stoją w danej chwili na ziemi, to strefa stabilności. Zielona kulka oznacza środek ciężkości urządzenia. Sposób poruszania się robota można regulować na wiele sposobów, np. zmieniając prędkość i kierunkowość, ale w każdym położeniu kulka musi znajdować się wewnątrz wieloboku. W przeciwnym razie robot przewróci się.
Resztę pracy, która zapewnia stabilność ruchów, wykonuje oprogramowanie. Przedstawia ono symulację fizyczną do zaakceptowania przez użytkownika, a potem także odpowiednio modyfikuje projekt pod kątem typu drukarki 3D i materiałów, które będą użyte.
Twórcy oprogramowania zbudowali sześć różnych robotów. Rzeczywistość oczywiście różniła się nieznacznie od symulacji fizycznej, m.in. z powodu tarcia, ale ogólny wynik testów był pozytywny.
Jak dotąd, niemożliwe jest jeszcze w programie stworzenie robota, który biega oraz takiego, który używa czujniki. Wynalazcy skupiają się na razie na jak największej liczbie opcji dotyczących różnych rodzajów ruchu, a także na interakcjach robota z ludźmi i przedmiotami.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...