KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robo-ryba od FESTO, która zaskakuje sposobem pływania

Robo-ryba od FESTO, która zaskakuje sposobem pływania

Wiele firm tworzy roboty inspirowane naturą. Daleko im jednak do konstrukcji, którymi od kilku lat regularnie zachwyca firma FESTO.

Był już zrobotyzowany kangur, nietoperz, ważka, pisaliśmy również o mrówkach. Tym razem pora na stworzenie, które z niezwykłą gracją pokonuje wodne tory przeszkód.

Istnieją stworzenia pływające, które poruszają się dzięki falowaniu całego ciała. Przykładem takich zwierząt są Mątwy oraz Okonie nilowe. Taka metoda pływania pozwala na precyzyjne przemieszczanie się pod wodą, a przy okazji jest niezwykle ciekawa dla postronnych obserwatorów. Inżynierowie z FESTO postanowili przenieść wspomnianą metodę pływania do świata robotów.

Robot BionicFinWave w swoim środowisku naturalnym.

Robot BionicFinWave w swoim środowisku naturalnym.

BionicFinWave to robot, który posiada dwie długie, silikonowe płetwy znajdujące się po lewej i prawej stronie konstrukcji. Każda z nich zamocowana jest do korpusu za pomocą 9 małych ramion. Dzięki zastosowaniu odpowiednich dźwigni i przegubów do wprawienia całości w ruch potrzebne są tylko dwa napędy. Zmiana sposobu pracy silników wpływa na falowanie całego robota. Dzięki temu konstrukcja można pływać do przodu, do tyłu, a nawet na boki.

BionicFinWave wyposażono również w trzeci silnik, który odpowiada za wygięcie całej konstrukcji. Dzięki temu możliwe jest pływanie do góry oraz na dół. Wykonanie takiego mechanizmy było możliwe tylko dzięki zastosowaniu druku 3D. Odpowiednio zaprojektowane części przystosowane są do przenoszenia napędu, a jednocześnie mogą stanowić rolę elementów wypornościowych.

Elementy wydrukowane w 3D.

Elementy wydrukowane w 3D.

Aktualnie środowiskiem naturalnym testowanego robota jest rurociąg wykonany z pleksi. Konstrukcja potrafi zgrabnie manewrować w rurach i pokonywać napotkane przeszkody. W tym samym czasie robot komunikuje się bezprzewodowo z otoczeniem i przesyła zebrane dane do operatora. W tej chwili monitorowana są odczyty z czujników temperatury, ciśnienia oraz odległości.

Opisywany robot ma być początkiem rozwoju nowego typu konstrukcji zdolnych do poruszania się w płynach. Zastosowań dla takich robotów jest mnóstwo. Znajdą one zastosowanie chociażby do kontrolowania jakości wody, inspekcji rurociągów oraz badania ścieków.

Wiedza zdobyta podczas tego projektu będzie również wykorzystana przez inżynierów z FESTO podczas budowy komponentów do konstrukcji wpisujących się w trend miękkiej robotyki. Więcej informacji na temat tego projektu można znaleźć w udostępnionej publikacji.

Niesamowicie lekkie motyle i współpracujące mrówki
Niesamowicie lekkie motyle i współpracujące mrówki

Nie pierwszy raz mamy okazję podziwiać roboty, naśladujące naturę, które powstają w FESTO. Były już latające meduzy, ptaki, a nawet…... Czytaj dalej »

festo, robot, ryba

Trwa ładowanie komentarzy...