KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Drugie podejście ASUSa – Tinker Board S

Drugie podejście ASUSa – Tinker Board S

Rok temu informowaliśmy o kolejnej płytce, która miała być konkurencją dla Raspberry Pi. Swoich sił próbował ASUS - gigant branży IT. 

Niedawno swoją premierę miała kolejna, jeszcze bardziej rozbudowana wersja platformy. Model ASUS Tinker Board S wyposażono między innymi w 16 GB pamięci eMMC!

Płytka ASUS Tinker Board istnieje na rynku od roku jednak nie zyskała zbyt wielu fanów. Można powiedzieć, że producent nie przygotował się odpowiednio do wejścia w świat miniaturowych komputerów. Zabrakło odpowiedniej dokumentacji i przykładów, więc nie było podstaw do tego, aby nową płytką zainteresowało się szersze grono użytkowników.

Projekt jest jednak cały czas rozwijany. Minął rok i  doczekaliśmy się nowszej wersji. Zmiany nie są duże, bo to co najważniejsze pozostało bez zmian:

  • 4-rdzeniowy procesor Rockchip RK3288 (1,8 GHz),
  • procesor graficzny Mali T760,
  • 2 GB LPDDR3 RAM,
  • WiFi, GbE, Bluetooth,
  • 4 porty USB 2.0 A,
  • uniwersalna listwa 40 pinów GPIO znana z Raspberry.
Płytka ASUS Tinker Board S.

Płytka ASUS Tinker Board S.

Pierwszą istotną różnicą jest dodanie pamięci eMMC 16GB, dzięki której nie trzeba przejmować się rozrastającym projektem. Pamięć oczywiście cały czas można rozszerzać za pomocą kart micro SD.

W nowej specyfikacji znajdziemy również coś dla fanów audio-video. Ulepszona wersja płytki wspiera HDMI-CEC (Consumer Electronics Control) dzięki czemu użytkownik jak i same urządzenia mogą sterować innymi połączonymi przez HDMI.

Opis podzespołów na płytce Tinker Board S.

Opis podzespołów na płytce Tinker Board S.

Zmianie uległo też złącze audio. Od teraz wspierane jest rozpoznawanie odłączenia poprzednio podłączonych urządzeń i automatyczne przełączanie wyjścia sygnału.

ASUS Tinker Board S monitoruje również swoje zasilania i potrafi wykryć zbyt niskie napięcie na wejściu układu. Ostatnie zmiany to: nowe API interfejsu I2S oraz możliwość pracy jako Slave.

Porównanie płytek Tinker Board z wyszczególnionymi zmianami.

Porównanie płytek Tinker Board z wyszczególnionymi zmianami.

Cena nowej wersji nie jest jeszcze znana. Wiadomo jednak, że do sprzedaży trafi w pierwszej połowie roku. Na stronie producenta można już znaleźć szczegółowe informacje na temat platformy, a także poradniki wideo demonstrujące uruchomienie płytki.

Źródła: [1]

ASUS, board, tinker

Trwa ładowanie komentarzy...