Jest spore grono majsterkowiczów starających się o to, aby ich nowoczesne konstrukcje wyglądały, jakby powstały w epoce maszyn parowych. Taki nurt w kulturze nosi nazwę steampunku.
Oto latarka, która nawiązuje do takiego stylu. Co ciekawe, elementem emitującym światło jest tutaj m.in. kryształ ze szkła uranowego.
Autorem opisywanego gadżetu jest konstruktor o pseudonimie Junophor. Do budowy tej oryginalnej latarki wykorzystał on wyłącznie podstawowe elementy elektroniczne. Całość została utrzymana w surowej stylistyce steampunkowej. Część elementów ukryto w miedzianych sprężynach, a liczbę elementów elektronicznych ograniczono do niezbędnego minimum.
Gotowy moduł latarki z kryształem w centrum
Kryształy z przygotowanymi tulejkami na diody
Wewnątrz tej niecodziennej latarki znajduje się siedem diod, które świecą w ultrafiolecie. Światło to oświetla centralnie umieszczony kryształ z tzw. szkła uranowego. Element ten na skutek UV zaczyna świecić się na jasnozielony kolor – wszystko za sprawą występowania efektu fluorescencyjnego.
W celu uzyskania niejednostajnego efektu diody zostały wysterowane przez oscylator pierścieniowy. W największym skrócie można powiedzieć, że jest to układ składający się z nieparzystej liczby bramek NOT, które połączono w zamknięty łańcuch.
Fragment schematu oscylatora pierścieniowego
Zasada działania układu jest bardzo prosta. Wejścia i wyjścia bramek połączone są ze sobą w łańcuch. Po pojawieniu się stanu wysokiego na wejściu pierwszej bramki na jej wyjściu pojawia się stan niski, który z kolei przekazywany jest na wejście drugiej bramki.
W momencie „dotarcia” sygnału na koniec łańcucha okazuje się, że stany na wyjściach ostatniej i pierwszej bramki są sobie równe. Powoduje to zmianę stanu na wyjściu pierwszej bramki, następnie drugiej itd. Szybkość działania inwerterów można regulować poprzez manipulację wartościami kondensatorów i rezystorów, podłączonych do bramek tranzystorów.
Testy układu przed ostatecznym zmontowaniem
Efekt działania latarki jest bardzo ciekawy. Diody ułożono w taki sposób, aby włączały się kolejno i płynnie oświetlały kryształ. Działanie gadżetu najlepiej widać na filmie nagranym przez autora.
Jeśli jesteście zainteresowani zbudowaniem swojej wersji takiej latarki, to więcej informacji znajdziecie w instrukcji, którą przygotował autor. Jest to z pewnością doskonały projekt dla początkujących, którzy chcieliby zbudować ciekawy gadżet i przy okazji poznać w praktyce świat techniki cyfrowej. W ramach rozgrzewki polecamy również ćwiczenia z naszego kursu techniki cyfrowej, w którym pokazaliśmy, jak wykorzystać bramki NOT do budowy komórki pamięci oraz generatora.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...