KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Arduino w akcji – zegar cyfrowy wbudowany w półkę

Arduino w akcji – zegar cyfrowy wbudowany w półkę

Oto kolejny oryginalny pomysł na wykorzystanie Arduino do budowy niezwykłego zegara. Tym razem takiego, który jest wbudowany w półkę!

Dzięki przemyślanemu projektowi i estetycznemu wykonaniu tego typu zegar może pełnić również funkcję oryginalnej dekoracji.

Autorem tego projektu jest konstruktor podpisujący się jako DIY Machines. Tym razem przedstawił on drewnianą półkę z wbudowanym zegarem, który prezentuje aktualną godzinę w stylu wyświetlaczy 7-segmentowych. Do prezentacji godziny wykorzystano taśmy RGB, dzięki czemu minuty i godziny mogą być oznaczane innym kolorem, co ułatwia odczyt aktualnego czasu.

Do stworzenia takiej półki konstruktor wykorzystał m.in. Arduino Nano, taśmę LED z programowalnymi diodami WS2812, moduł RTC DS3231 oraz moduł z fotorezystorem. Cała elektronika jest zasilana poprzez zasilacz sieciowy o napięciu 5 V. Do skontrowania bazy całej półki autor użył drewnianej płyty, do której przymocował inne elementy konstrukcyjne wydrukowane na drukarce 3D.

Autor rozpoczął pracę od zaprojektowania wszystkich elementów drukowanych, które następnie za pomocą śrub przykręcił do podstawy. Po zamocowaniu wszystkiego na swoje miejsce konstruktor przyciął i przykleił kawałki taśmy LED i przylutował do nich przewody. Na sam koniec pozostało tylko połączyć taśmy i moduły do Arduino oraz zamaskować elektronikę osłonami z drukarki 3D.

Każdy segment półki został jeszcze wyposażony w diodę RGB, która dodatkowo oświetla znajdujące się w nim obiekty. Jasność wszystkich diod jest płynnie dostosowywana do aktualnych warunków dzięki wykorzystaniu fotorezystora, który mierzy jasność w pomieszczeniu. Proces budowy oraz działanie gotowego projektu przedstawiono w filmie przygotowanym przez autora:

Trzeba przyznać, że autor poświęcił wiele uwagi estetyce, dzięki czemu efekt końcowy jest imponujący. Osoby zainteresowane odtworzeniem takiego projektu powinny prześledzić powyższy film, a niezbędne pliki (w tym kod programu oraz modele 3D) znaleźć można na GitHubie autora. Znacie jeszcze inne ciekawe projekty zegarów opartych na Arduino? Dajcie znać w komentarzach!

Zegar cyfrowy DIY zbudowany z wielu zegarów analogowych
Zegar cyfrowy DIY zbudowany z wielu zegarów analogowych

Opisywany zegar cyfrowy zbudowany z zegarów analogowych to bardzo ciekawa koncepcja. Choć efekt wygląda imponująco, to złożoność tego typu... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

arduino, diy, inspiracja, projekt, WS2812, zegar

Trwa ładowanie komentarzy...