KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Inteligentny dom z polskim systemem DEiMiC

Inteligentny dom z polskim systemem DEiMiC

Wiele współczesnych budynków wyposaża się w systemy umożliwiające zarządzanie energią, oświetleniem oraz klimatyzacją. Integracja takich systemów bywa niestety droga i skomplikowana.

Polska firma DEiMiC chce pokazać, że integracja systemu inteligentnego domu może być łatwa i dostępna praktycznie dla wszystkich!

Inteligentny budynek

Pojęcie inteligentny budynek w ostatnich latach coraz częściej pojawia się w naszej codzienności. Za inteligentny rozumiemy budynek, w którym zainstalowano czujniki (m.in. temperatury, ruchu, przepływu) oraz elementy wykonawcze (np.: zawory, napędy rolet). Wszystkie te elementy łączy sterownik, który na podstawie otrzymanych informacji potrafi samoczynnie sterować budynkiem.

Ostatnio coraz popularniejsze są inteligentne gniazdka, żarówki i inne drobne elementy, które mogą być częścią inteligentnego budynku. Często zapomina się jednak o głównym sterowniku, który pozwoli spiąć wszystkie systemy w całość.

W artykule tym przyjrzymy się produktowi polskiej firmy DEiMiC, która od 2012 roku zajmuje się produkcją i dystrybucją sterowników inteligentnego domu. Firma w 2015 wypuściła na rynek swój flagowy system - Deimic One, który po półtora roku znajdował się już tysiącu budynków.

Niezależny sterownik inteligentnego budynku Deimic One Master.

Niezależny sterownik inteligentnego budynku Deimic One Master.

System DEiMiC One

Głównym modułem systemu jest sterownik Deimic One Master. W obudowie mierzącej 28x9x5cm zmieszczone są wszystkie podzespoły niezbędne do uruchomienia niezależnego systemu. Pozwala on na przetwarzanie 54 sygnałów cyfrowych i 10 analogowych 0-10V. 

Opisywany kontroler posiada 39 wyjść przekaźnikowych, którymi można sterować dowolne urządzenia elektrotechniczne, w tym: oświetlenie, rolety, bramy, pompy, ogrzewanie, alarmy czy zraszacze ogrodowe.

Wyprowadzenia sterownika Deimic One Master.

Wyprowadzenia sterownika Deimic One Master.

Dostępne są również moduły dedykowane do konkretnych zadań, przykładem jest Deimic One Master LED, w którym dodano wsparcie dla sterowania 16 taśmami LED.

Sterownik Deimic Master ma tak dużo wejść/wyjść, a pełnione funkcje są na tyle elastyczne, że jest w stanie sprostać wyzwaniom większości budynków. Co jednak, gdy potrzebne jest przetwarzanie większej liczby sygnałów? Producent zapewnia odpowiednie Expandery, które rozbudowują system o kolejne dziesiątki peryferiów.

Jednym z założeń DEiMiC jest stosowanie wyłącznie połączeń kablowych do przesyłu sygnałów. Dzięki temu instalacje są niewrażliwe na zewnętrzne zakłócenia pochodzące chociażby z pilotów RC/WiFi (co może być przyczyną problemów w sieciach radiowych).

Do komunikacji z głównym sterownikiem można wykorzystać dostępne magistrale: MODBUS, CANbus, UDP czy TCP-IP. Dla potrzeb zwykłego klienta idealnym rozwiązaniem jest włączenie sterownika w sieć LAN stosując Ethernet, dlatego DEiMiC dostarcza dodatkowe narzędzia ułatwiające konfigurację i monitorowanie sterownika w sieci lokalnej.

Przykład zastosowania sterownika w praktyce.

Przykład zastosowania sterownika w praktyce.

Zarządzanie

Do zarządza i monitorowania systemu służy dedykowana aplikacja działająca na wszystkich popularnych platformach - w moim przypadku testowałem głównie wersję na Androida. Przy pomocy aplikacji można zalogować się do urządzenia podając adres sieci oraz identyfikator sterownika. Następnie stosując przejrzysty interfejs graficzny można konfigurować odpowiednie wyjścia sterownika zadając sygnały wyzwalające czy liczniki.

Wybór możliwych konfiguracji.

Wybór możliwych konfiguracji.

Konfiguracja wyjść/wejść została znacznie uproszczona w stosunku do tradycyjnych sterowników. W celu identyfikacji (mapowania) konkretnych sygnałów wejściowych należy przejść do trybu konfiguracji i poprzez podanie sygnału odszukać interesujące nas wejścia.

Mapowanie wejść sygnałów.

Mapowanie wejść sygnałów.

Ukończone ustawienia sterownika są reprezentowane przez serię przycisków i kontrolek, które można śledzić z dowolnego miejsca na świecie.

Panel aplikacji - przyciski i kontrolki.

Panel aplikacji - przyciski i kontrolki.

Możliwe jest również dołączenie bardziej rozbudowanych modułów, przykładowo: w system można włączyć kamerę, której podgląd również zostanie dodany do panelu kontrolnego aplikacji.

Widok z kamery w panelu aplikacji.

Widok z kamery w panelu aplikacji.

Dokumentacja

Producent udostępnia rozbudowaną dokumentację zawierającą szczegółowy opis głównych modułów jak i dodatków. W sekcji do pobrania można znaleźć instrukcje przeznaczone dla instalatora, ułatwiające montaż systemu. Zainteresowani znajdą tam szczegółowe informacje dotyczące systemu.

Rozbudowana dokumentacja systemów DEiMiC.

Rozbudowana dokumentacja systemów DEiMiC.

Podsumowanie

Zestaw testowy, który trafił w moje ręce udowodnił, że system stworzony został tak, aby każdy mógł z niego korzystać. Dosłownie po kilku minutach od uruchomienia sterownika byłem w stanie konfigurować działanie poszczególnych wejść/wyjść. Obsługa sterownika jest intuicyjna, dość szybko można skonfigurować podstawowe funkcje.

Warto również wspomnieć, że aktualnie trwają prace nad "zaszyciem" w sterowniku centralki alarmowej. Niedługo do listy funkcji zostanie dodana tez możliwość współpracy z komponentami wykorzystującymi technologię DMX/DALI.

W chwili pisania tego wpisu opisywany moduł można zakupić za 8000 zł. Biorąc pod uwagę, że sterownik jest w stanie z łatwością kontrolować duże obiekty, to cena to nie wydaje się być wygórowana. Oczywiście warto również pamiętać, że to projekt z Polski! Więcej informacji na temat produktów DEiMiC można znaleźć na stronie producenta.

DEiMiC, dom, inteligentny, sterownik

Trwa ładowanie komentarzy...