KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Jak dodać mechaniczne przyciski do telefonu (bez elektroniki)?

Jak dodać mechaniczne przyciski do telefonu (bez elektroniki)?

Przyciski fizyczne w nowoczesnych telefonach są ograniczone do niezbędnego minimum. Czasami użytkownicy mają już dość ekranów dotykowych.

Naukowcy z Kalifornii zaprojektowali ciekawe etui, do którego można dołączać różne przyciski fizyczne. Co ciekawe, do działania urządzenia nie są potrzebne żadne połączenia elektroniczne!

Vidgets to zestaw przycisków mechanicznych oraz etui dla współczesnych smartfonów. Samo etui, nakładane na tył urządzenia, zostało wykonane na drukarce 3D. Jest ono wyposażone w 8 specjalnych slotów na moduły rozszerzające.

Miniaturowe moduły dopasowane do etui

Miniaturowe moduły dopasowane do etui

Moduły rozszerzające to specjalnie zaprojektowane przyciski i rolki, które mogą pełnić dowolną funkcję ustawioną przez użytkownika. Co może dziwić, to etui nie wymaga żadnego źródła zasilania ani żadnej łączności z telefonem.

Budowa modułów jest bardzo prosta. Składają się one z przycisku lub rolki, sprężyny i małej stalowej kulki. Gdy wciśniemy przycisk (lub przekręcimy rolką), kulka chwilowo zmienia swoje położenie, a jej ruch jest rejestrowany przez wbudowany w telefon akcelerometr i żyroskop. Na tej podstawie telefon wykonuje odpowiednią akcję przypisaną przez użytkownika.

Przykładowe zastosowania etui w praktyce

Przykładowe zastosowania etui w praktyce

Zastosowanie Vidgets jest bardzo szerokie. Dzięki temu projektowi można w łatwy sposób rozszerzyć możliwości praktycznie każdego nowego telefonu. Jeśli robimy dużo zdjęć, to możemy dodać przycisk odpowiadający za migawkę oraz rolkę służącą do kontrolowania zoomu. Jeżeli jesteśmy graczami, można się pokusić o dodatkowe górne przyciski, dzięki którym gra na telefonie będzie odbywała się tak jak na dedykowanym kontrolerze.

Działanie przycisków w praktyce zostało bardzo dobrze omówione na poniższym wideo:

Rozwiązanie to zostało szczegółowo opisane w stosunkowo długiej publikacji. Dokument ten omawia założenia projektu, jego budowę, zasadę działania oraz opis występujących tam zjawisk fizycznych. Czy takie etui będą kiedyś bardzo popularne? Macie inny pomysł na wykorzystanie tego typu przycisków?

Jak działa kontroler WiFi z plastiku (bez baterii i elektroniki)?
Jak działa kontroler WiFi z plastiku (bez baterii i elektroniki)?

Pilot zdalnego sterowania, to bardzo wygodne urządzenie. Niestety trzeba pamiętać o wymianie baterii. Bez źródła zasilania nie jesteśmy w... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

akcelerometr, druk 3d, imu, nauka, telefon, żyroskop

Trwa ładowanie komentarzy...