KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Jak działa chłodzenie w komputerze? Wyjaśniamy

Jak działa chłodzenie w komputerze? Wyjaśniamy

Komputery są dziś niezwykle wydajne, co wiąże się z generowaniem dużej ilości ciepła przez urządzenia. Wymagają one skutecznego systemu chłodzenia, aby się nie przegrzewały.

Zastanawiasz się, jak system chłodzenia działa w komputerze? Sprawdź, do czego służą jego kluczowe elementy, takie jak wentylatory czy pasty termoprzewodzące.

Artykuł sponsorowany dla morele.net

Wentylatory w komputerze – za co odpowiadają?

Wentylatory to podstawowe, powszechnie stosowane elementy chłodzenia w komputerach. Ich głównym zadaniem jest wymuszanie przepływu powietrza, co pozwala odprowadzać ciepło z gorących podzespołów: procesora, karty graficznej i sekcji zasilania płyty głównej. Wysokiej jakości wentylatory komputerowe znajdziesz m.in. tutaj: https://www.morele.net/kategoria/wentylatory-komputerowe-60/

Aby wentylator działał efektywnie, musi zostać odpowiednio umiejscowiony. Prawidłowe musi być też zarządzanie przepływem powietrza w obudowie. Klasyczna konfiguracja zakłada, że wentylatory umieszczone z przodu lub na dole obudowy zasysają chłodne powietrze. Z kolei te z tyłu i na górze je wypychają. W ten sposób dochodzi do cyrkulacji zapobiegającej gromadzeniu się gorąca w środku obudowy.

Chłodzenie powietrzne a wodne – jakie są różnice?

Każda z operacji wykonywanych na komputerze przez procesor czy kartę graficzną częściowo przekształca się w ciepło. Aby uniknąć przegrzewania, ciepło z urządzenia musi być dobrze odprowadzane. Systemy chłodzenia podzielić można na powietrzne i wodne.

  • Chłodzenie powietrzne – jest najbardziej popularne i przystępne cenowo. Polega na wykorzystaniu radiatorów i wspomnianych już wentylatorów. Radiator (np. z aluminium) odbiera ciepło z komponentu i zapewnia dużą powierzchnię do wymiany ciepła z powietrzem. Wentylator umieszczony np. na radiatorze wymusza przepływ powietrza, pozwalając szybciej odprowadzać ciepło.
  • Chłodzenie wodne – bardziej zaawansowana technologia, która działa na zasadzie przepływu cieczy chłodzącej przez układ. W procesie chłodzenia bierze udział m.in. blok wodny, pompa, chłodnica i wentylatory. System jest cichszy i wydajniejszy, jednak dużo droższy i bardziej skomplikowany w instalacji.

Aby urządzenie działało efektywnie, a do wszystkich jego podzespołów dostarczana była energia, warto pamiętać o zasilaczu komputerowym: https://www.morele.net/kategoria/zasilacze-komputerowe-61/,,,,,,,,0,,,,33766O1171190/1/

Pasty termoprzewodzące – co umożliwiają?

Często niedoceniane, ale bardzo ważne elementy chłodzenia. Głównym zadaniem past termoprzewodzących jest wypełnienie mikroskopijnych nierówności między podstawą radiatora a powierzchnią procesora. Pozwala to lepiej przewodzić ciepło z komputera i je odprowadzać.

Pasty termoprzewodzące różnią się między sobą składem chemicznym, który wpływa na ich właściwości przewodzenia ciepła i trwałość. Dostępne są pasty:

  • ceramiczne,
  • metaliczne,
  • silikonowe.

Najlepsze przewodnictwo cieplne oferują pasty metaliczne – wymagają jednak ostrożności przy aplikacji. Wymiana pasty termoprzewodzącej co kilka lat jest kluczowa, ponieważ z czasem traci swoje właściwości, w wyniku czego procesor może się zagrzać. W tym miejscu znajdziesz pasty termoprzewodzące o różnej gęstości, przewodności cieplnej i temperaturze pracy: https://www.morele.net/kategoria/pasty-termoprzewodzace-1292/

Artykuł sponsorowany dla morele.net

sponsorowany

Trwa ładowanie komentarzy...