KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Miniaturowy perkusista DIY sterowany przez Arduino

Miniaturowy perkusista DIY sterowany przez Arduino

Pamiętacie ekologiczną orkiestrę ze śmieci, która była sterowana z Raspberry Pi? Pora na kolejne DIY, które powinno zainteresować muzyków.

Oto przenośny drewniany sześcian, który będzie pomocny podczas Waszych występów. Ten mały perkusista zbudowany został na bazie Arduino i potrafi wydobyć z siebie 3 różne dźwięki.

DrumCube to skrzynia wypełniona po brzegi elementami, które pozwalają określić ją mianem małego elektronicznego perkusisty. Celem autora było przygotowanie przenośnego urządzenia, które będzie go wspierało podczas występów. Układ ten był zatem projektowany i budowany z myślą o faktycznym jego używaniu (a nie tylko jako chwilowa zabawka).

W skrzyni znalazły się takie elementy, które potrafią generować uderzenia o różnej tonacji. Jeśli znacie się na muzyce, to prawdopodobnie najwięcej powiedzą Wam nazwy poszczególnych efektów – autor deklaruje, że jego konstrukcja wydaje dźwięki zwane kick, snare oraz hi-hat.

Kick został zbudowany z serwomechanizmu uderzającego jednym piezoelektrykiem w drugi. Sygnał powstały podczas uderzenia w piezoelektryk przechodzi przez wzmacniacz i trafia dalej do wyjścia audio. Mechanizm dla snare’a zbudowany został z puszki po chipsach i uderzającej w nią pałki. Za jej ruch jest odpowiedzialny serwomechanizm, a za zbieranie dźwięku – mikrofon elektretowy. Natomiast budowa hi-hata jest prostsza i ogranicza się do elektroniki (wystarczyły odpowiednia przetwornica oraz wzmacniacz).

Zawartość drewnianej skrzynki

Zawartość drewnianej skrzynki

Sercem urządzenia jest Arduino UNO, które steruje wszystkimi efektami. Tryby pracy urządzenia mogą być zmieniane za pomocą pokręteł lub przełącznika nożnego. Aktualne ustawienia można podejrzeć na małym wyświetlaczu graficznym.

Działanie urządzenia w praktyce jest widoczne na poniższej prezentacji:

Autor projektu, Franco Molina, przygotował dokładną instrukcję, dzięki której każdy może zbudować swoją wersję opisywanego urządzenia. Można w niej znaleźć dokładne schematy oraz kod programu. Jeśli macie coś wspólnego z muzyką, to dajcie znać w komentarzu, czy według Was taki projekt może być faktycznie przydatny.

Wizualizacja gry na pianinie dzięki Raspberry Pi i LED RGB
Wizualizacja gry na pianinie dzięki Raspberry Pi i LED RGB

Gra na pianinie może być atrakcyjna dla uszu, ale również dla oczu. Wystarczy, że dodamy coś, co będzie np. oświetlało…... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

arduino, instrument, muzyka, projekty

Trwa ładowanie komentarzy...