KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Raspberry Pi 3 – instalacja systemu w 6 krokach + konkurs

Raspberry Pi 3 – instalacja systemu w 6 krokach + konkurs

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią pora na kolejny artykuł poświęcony Raspberry Pi. Mowa oczywiście o najnowszym modelu B w wersji 3.

Tym razem przedstawiam poradnik dotyczący pierwszego uruchomienia. Od wyjęcia z pudełka, przez instalację systemu, aż do połączenia z Internetem przez wbudowany moduł WiFi.

Uwaga: artykuł archiwalny!

Poniższy wpis został opublikowany kilka lat temu i mógł stracić swoją ważność. Dokładne, aktualne instrukcje instalacji systemu na Raspberry Pi znaleźć można w nowym, darmowym kursie podstaw RPi:

Raspberry Pi kurs od podstaw – #1 – wstęp, spis treści
Raspberry Pi kurs od podstaw – #1 – wstęp, spis treści

W ciągu kilku ostatnich lat w świecie elektroniki ogromną popularność zyskały dwie platformy. Dzięki Arduino i Raspberry Pi każdy... Czytaj dalej »

Od wyjęcia z pudełka do pierwszego uruchomienia

Pierwotnie artykuł miał być praktycznym porównaniem RPI 3 ze starszymi wersjami. Jednak, jak się okazało mój pomysł nie był zbyt oryginalny. Zainteresowani użytkownicy mogą znaleźć w sieci już mnóstwo takich materiałów.

Moje testy prowadziłem na zestawie składającym się m.in. z Raspberry Pi 3 model B oraz obudowy firmy multicomp, która przystosowana jest do łączenia z klockami np. LEGO. Cały zestaw trafił w moje ręce dzięki uprzejmości polskiego oddziału Farnell element 14!

raspberryPi3

Zestaw Raspberry Pi wraz z obudową!

Jeśli interesują Was informacje o Raspberry, to powinniście przyjrzeć się społeczności element 14. Bardziej zaawansowanych czytelników zainteresują zapewne opublikowane tam wyniki testów porównujących wydajność poszczególnych wersji układu.

Przejdźmy teraz jednak do głównego tematu - pierwszego uruchomienia!

Krok 1: zebranie potrzebnych elementów

Oczywiście, tak jak do każdego komputera, w przypadku maliny (RaspberryPi) również konieczne będą pewne akcesoria. Niezbędne minimum sprzętowe do łatwego startu to:

 1. Raspberry Pi 3 model B
 2. Karta pamięci: najlepiej 8 GB, klasa 10
 3. Czytnik kart pamięci
 4. Zasilacz microUSB, 2.5 A
 5. Myszka i klawiatura
 6. Monitor + kabel HDMI
 7. Dostęp do komputera PC z Internetem
 8. Opcjonalnie: obudowa

Z wykorzystaniem powyższego zestawu możliwe będzie najwygodniejsze uruchomienie systemu na nowym Raspberry.

Częstą pokusą jest zastosowanie karty pamięci niższej klasy. W chwili obecnej można na takim działaniu zaoszczędzić dosłownie kilka złotych. Z drugiej strony drastycznie ograniczmy wtedy transfer, czyli prędkość z jaką możemy zapisywać dane na nośnik pamięci. Wolniejsze działanie karty będzie później bardzo uciążliwe. Reasumując: warto zainwestować w dobrą kartę!

Drugim sposobem na obniżenie kosztów jest korzystanie z zasilacza o niższej wydajności. Jak wiadomo komputer pobiera różna moc - w zależności od aktualnego obciążenia. W związku z tym zastosowanie trochę słabszego zasilacza "wyjdzie w praktyce" dopiero później. Nieregularne problemy ze startem, zawieszanie się systemu itd. Nie warto narażać się na takie problemy!

Krok 2: przygotowanie karty microSD

Zanim będziemy mogli włożyć kartę do Raspberry koniecznie należy ją odpowiednio sformatować oraz oczywiście wgrać pliki z systemowe. Zacznijmy od przygotowania nośnika. W tym celu skorzystamy z małego, popularnego programu: SD Formatter 4.0. Po jego uruchomieniu zobaczymy następujące okno:

Formatowanie karty.

Formatowanie karty.

Wybieramy odpowiedni napęd, a następnie klikamy przycisk Option, tam zmieniamy opcję na:

Formatowanie karty - wybór opcji.

Formatowanie karty - wybór opcji.

Po zatwierdzenie klikamy Format. Program ostrzeże nas o tym, że wszystkie dane zapisane na karcie zostaną usunięte. Następnie po kilku sekundach zobaczymy komunikat informujący nas o zakończeniu operacji:

Poprawnie sformatowana karta.

Poprawnie sformatowana karta.

Krok 3: przygotowanie systemu operacyjnego

Pora na system operacyjny. Podczas pierwszych testów warto zapoznać się z Rasbianem. Aby instalacja była ekstremalnie łatwa skorzystamy z narzędzia nazwanego NOOBS. Jest to bardzo prosty instalator systemów operacyjnych.

Najpierw odwiedzamy stronę projektu, na dole znajdziemy dwie opcje: instalator offline oraz online. Wybieramy ten pierwszy i pobieramy odpowiednie archiwum:

Pobieranie instalatora.

Pobieranie instalatora.

Oczywiście zależnie od daty znajdziemy tam inną (aktualną) wersję. W moim przypadku pobrany plik ważył około 1 GB (nazwa: NOOBS_v1_8_0.zip). Archiwum rozpakowujemy, a następnie wszelkie pliki przenosimy na, wcześniej przygotowaną, kartę pamięci.

Jej zawartość powinna wyglądać w sposób zbliżony do poniższego:

Zawartość karty.

Zawartość karty.

Krok 4: podłączenie sprzętu

Pora na fizyczne połączenie sprzętu. Na początku mocujemy Raspberry Pi w obudowie:

Raspberry Pi model 3 w obudowie..

Raspberry Pi model 3 w obudowie..

Warto od razu włożyć kartę microSD do odpowiedniego slotu. W przypadku opisywanej obudowy karta delikatnie wystaje poza jej obrys:

Karta microSD włożona do RPI.

Karta microSD włożona do RPI.

Następnie korzystając z gniazd USB podłączamy myszkę oraz klawiaturę:

Cztery gniazda USB na tylnym panelu.

Cztery gniazda USB na tylnym panelu.

Kolejnym krokiem jest podłączenie monitora/telewizora. Oczywiście robimy to za pomocą gniazda HDMI widocznego na bocznym panelu:

Złącze HDMI na środku panelu bocznego.

Złącze HDMI na środku panelu bocznego.

Ostatni krok to podłączenie zasilacza - służy do tego złącze microUSB na lewo od powyższego gniazda HDMI. Natychmiast po podłączeniu zasilania komputerek ożyje. Zaczną migać diody, a na ekranie telewizora powinniśmy zobaczyć taki obraz:

Pierwsza oznaka, że RPI działa.

Pierwsza oznaka, że RPI działa.

Krok 5: instalacja

Po chwili naszym oczom ukażę się załadowany z kart instalator systemu:

Wybór odpowiedniego systemu.

Wybór odpowiedniego systemu.

Następnie przyciskiem w lewym górnym ekranie uruchamiamy instalację:

Uruchomienie instalacji.

Uruchomienie instalacji.

Po potwierdzeniu chęci wymazania zawartości karty i instalacji systemu rusza właściwy proces. Całość może zająć kilka minut, podczas których aktualizowany jest pasek postępu:

Gdy instalacja dobiegnie końca zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat. Po jego zatwierdzeniu nastąpi restart malinki:

Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie to po chwili na monitorze zobaczymy pulpit. Raspberry jest już gotowe do pracy. Myszka i klawiatura powinny już działać poprawnie!

Wiem, że od tego momentu zdecydowanie zamiast zdjęć powinienem pokazywać zrzuty ekranu... jednak z rozpędu zrobiłem zdjęcia. Poprawię to przy najbliższej okazji!

Krok 6: połączenie z Internetem przez wbudowane WiFi

Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę sieci i wybieramy ustawienia:

Z menu rozwijanego Configure wybieramy SSID, a następnie w kolejnym menu wybieramy nazwę naszej sieci bezprzewodowej (u mnie siec_domowa). Całość zatwierdzamy, następnie klikamy ponownie w ikonkę sieci (prawy górny róg), klikamy na naszą sieć i podajemy hasło:

Od tej pory nasze Raspberry Pi 3 jest połączone z domową siecią bezprzewodową. Oczywiście wszystko dzięki wbudowanemu modułowi WiFi, który pojawił się własnie w najnowszej wersji.

Teraz bez problemu możemy czytać Forbota lub oglądać filmy na YouTube:

Podsumowanie

Ten krótki artykuł miał za zadanie przeprowadzić początkujących przez instalację pierwszego systemu na Raspberry Pi. Mam nadzieję, że dla wielu osób poradnik ten okaże się przydatny. Jeśli będzie widoczne duże zainteresowanie tym tematem, to zajmiemy się zupełnie nowym kursem Raspberry Pi 3 dla wszystkich początkujących majsterkowiczów!

Jeśli od początku zastanawialiście się, czy ta obudowa faktycznie łączy się z klockami LEGO, to odpowiedź jest twierdząca!

Łączenie klocków LEGO z obudową w praktyce!

Łączenie klocków LEGO z obudową w praktyce!

Oddam zestaw testowy: RaspberryPi + obudowa

Tak jak zapowiadałem, bardzo chętnie przekażę w czyjeś ręce zestaw składający się z komputera Raspberry Pi 3 model B oraz obudowy typu LEGO. Komplet ten trafi do osoby, która jako pierwsza odpowie poprawnie (po polsku) na poniższe 4 pytania:

 1. Podaj dwie (dowolne) różnice sprzętowe między 3, a 2 wersją RPI (model B).
 2. Czym jest NOOBS?
 3. Czy na komputerach Raspberry Pi można oficjalnie zainstalować system Windows?
 4. Do czego służą dwa złącza taśmowe umieszczone na pokładzie RPI?

Odpowiedzi należy przesłać na adres raspberrypi3@forbot.pl - pod uwagę wzięte zostaną jedynie wiadomości, które będą zawierały kolejno, poprawne odpowiedzi na wszystkie pytania. Obowiązkowy tytuł wiadomości: "Chcę zestaw RPI3 + obudowa!".

Aby nie psuć innym zabawy chwilowo blokuję komentarze do tego artykułu. W przypadku problemów proszę o informacje przez formularz kontaktowy.

element14, raspberry, rpi

Trwa ładowanie komentarzy...