KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Jak wykopać dziurę w ziemi za pomocą dużego drona?

Jak wykopać dziurę w ziemi za pomocą dużego drona?

Co otrzymamy z połączenia dużego oktokoptera z wiertarką? Drony z Uniwersytetu w Nebrasce, które lądują w wyznaczonym miejscu, dokonują odwiertów i umieszczają w ziemi czujniki.

Projekt ma pełne wsparcie Departamentu Obrony USA i został już przedstawiony na kilku ważnych konferencjach robotycznych.

Laboratorium NIMBUS z Uniwersytetu w Nebrasce stworzyło ciekawy system, który pozwala w autonomiczny sposób wykonywać płytkie odwierty. Miniaturowa platforma wiertnicza została zintegrowana ze zmodyfikowanym dronem DJI S1000, korzystającym z kontrolera lotu o nazwie Pixhawk. Dron dolatuje do wybranego punktu, ląduje, wykopuje dół, w którym następnie umieszcza wybrany czujnik, a następnie odlatuje.

Moduł wiertła

Moduł wiertła

Jak powszechnie wiadomo, drony zasilane bateryjnie nie pozwalają na zbyt długie loty - zwłaszcza, gdy będą zmuszone transportować dodatkowe obciążenie, do którego z pewnością zalicza się miniaturowa platforma wiertnicza.

Ze względu na znacznie ograniczony zasięg, naukowcy wymyślili inny sposób działania. Wykorzystali większego, spalinowego drona, który dostarcza DJI S1000 w okolice miejsca docelowego, zrzuca go na spadochronie i wraca do bazy.

Oktakopter opadający na spadochronie

Oktakopter opadający na spadochronie

Spadochron pozwala na zrzut z dowolnej wysokości, co zwiększa oszczędność paliwa. Spalinowy dron może też zostać zastąpiony przez samolot, zwiększając dodatkowo zasięg i możliwości całego systemu.

Zadanie jest dość skomplikowane, więc rodzi się naturalne pytanie: po co to wszystko? Zastosowanie systemu to przede wszystkim instalowanie czujników w miejscach, które są trudno dostępne, albo których ekosystem jest bardzo wrażliwy na bezpośrednią ingerencję człowieka.

Czujniki zwykle muszą zostać "wkopane" w ziemię, żeby uniknąć przemieszczenia pod wpływem obfitych deszczów lub wiatru, dodatkowo np. czujniki wilgotności gleby wymagają bezpośredniego kontaktu z ziemią spod wierzchniej warstwy.

Dron z wiertłem potrafi już po kilku chwilach z powodzeniem wykryć, że powierzchni, na której wylądował, nie będzie w stanie spenetrować. W takiej sytuacji odleci kilka metrów dalej i ponowi próby. Naukowcy planują rozbudować tę funkcję, a dodatkowo popracować nad autonomią lotów, która dopiero będzie testowana w trudniejszych warunkach pogodowych. Macie pomysł na inne użycie takiej technologii?

OpenLH – robot DIY do biologicznych eksperymentów
OpenLH – robot DIY do biologicznych eksperymentów

Sprzęt do zastosowań około-medycznych może kosztować krocie i mało kogo stać na taki zakup w celach hobbystycznych. Nic więc dziwnego,…... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

DJI, drony, projekt, spadochron, wiercenie

Trwa ładowanie komentarzy...