KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Fizyczny wyświetlacz 2,5D dla niewidomych projektantów 3D

Fizyczny wyświetlacz 2,5D dla niewidomych projektantów 3D

Nowoczesne projekty techniczne mogą ułatwiać nam codzienne życie. Jeszcze lepiej, gdy takie urządzenia mogą pomóc np. niewidomym.

Oto projekt, dzięki któremu możliwe jest szybkie wyczucie pod palcami, jak zbudowany jest obiekt zaprojektowany w programie CAD.

Na Uniwersytecie Stanforda powstało kilka projektów fizycznych wyświetlaczy. Autorką jednego z nich jest Alexa Siu, studentka mechaniki. Ma on za zadanie reprezentować w fizyczny sposób modele, które są projektowane na PC w oprogramowaniu CAD.

Osoby niewidome mogą korzystać z takich programów za pomocą skryptów – mogą pisać program, który zamieniany jest na projekt obiektu w 3D. Problematyczne jest jednak śledzenie wyników swojej pracy, bo osoby takie nie mogą zobaczyć efektu, który wyświetla się na ekranie PC.

Do tej pory konieczne było wydrukowanie zaprojektowanego modelu na drukarce 3D lub poproszenie o pomoc osoby widzącej. Ale dzięki opisywanemu projektowi nie trzeba tego robić. Wyświetlacz 2,5D to konstrukcja, która bazuje na popularnej zabawce pełnej metalowych pręcików. Za ich pomocą możliwe jest odwzorowanie tego, jak mniej więcej wygląda dany przedmiot. W tym przypadku mowa jednak o urządzeniu, które może samodzielnie zmieniać ustawienie pręcików – dzięki temu odtwarzana jest bryła modelu z PC.

Każdy z pręcików posiada własny niezależny napęd. Rozwiązanie takie daje możliwość dynamicznego pokazywania brył. Autorce udało się więc zrealizować zamierzony efekt – osoba niewidoma może samodzielnie tworzyć projekty z wykorzystaniem oprogramowania 3D. Opisywany wyświetlacz pomaga na etapie modelowania, ponieważ pozwala na „obejrzenie” przedmiotu z różnych stron; możliwe jest też przeglądanie kolejnych warstw projektu.

Projekt został nazwany wyświetlaczem 2,5D, ponieważ wyświetla on w pełni jedynie dwa wymiary, a trzeci jest dostępny tylko w „połowie” – widoczna jest jedynie górna część bryły. Prace nad wyświetlaczem oraz innymi urządzeniami tego typu cały czas trwają. Więcej na temat tego wyświetlacza znaleźć można na stronie Uniwersytetu Stanforda. Macie pomysł na inne zastosowanie dla urządzeń tego typu?

Oryginalny, ferromagnetyczny wyświetlacz do Arduino
Oryginalny, ferromagnetyczny wyświetlacz do Arduino

Studenci z Uniwersytetu w Oslo przedstawili efekt pracy nad niezwykłym ekranem, który bazuje na wykorzystaniu cieczy ferromagnetycznej. Tworzenie... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

nauka, Stanford, wyświetlacz

Trwa ładowanie komentarzy...