KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Oscyloskop - co warto wiedzieć?

Oscyloskop to przyrząd pomiarowy, uznawany za drugi najpotrzebniejszy w warsztacie elektronika – zaraz po multimetrze (może też pełnić część jego funkcji). Oscyloskop pozwala obserwować tak zwane przebiegi napięcia i prądu, czyli wykresy przedstawiające zmiany napięcia i prądu w czasie.

Wykresy takie mogą być wyświetlane w sposób ciągły, gdy sygnał jest okresowy, można wtedy obserwować jak zmieniają się wartości tego sygnału na bieżąco. Może być także wyświetlony po „wyzwoleniu” (ang. trigger), czyli po określonym sygnale wyzwalającym – widać wtedy przebieg w ustalonym odcinku czasu.

Drgania styków w praktyce – widziane okiem oscyloskopu

Drgania styków w praktyce – widziane okiem oscyloskopu

W oscyloskopach istnieje zazwyczaj bardzo dużo funkcji pozwalających na różne operacje na badanych przebiegach – najbardziej znana jest tu analiza FFT, która pozwala na obserwacje wielkości składowych sygnału, o różnych częstotliwościach.

Oscyloskopy mogą być wyposażone w różną liczbę tak zwanych kanałów – dla 4 kanałów oznacza to, że równocześnie na jednym wyświetlaczu można pokazać 4 sygnały (prądy lub napięcia), co ułatwia porównywanie ich oraz obserwowanie różnych zależności.

Obecnie rozróżnia się oscyloskopy cyfrowe i analogowe – te pierwsze stają się coraz popularniejsze, ze względu na swoje mniejsze rozmiary, większe wyświetlacze, mniejszy pobór prądu, opcjonalne zasilanie akumulatorowe oraz możliwe kolorowe „zrzuty ekranu” bezpośrednio na pamięć podręczną.

Przykład wykorzystania oscyloskopu w praktyce znaleźć można w tym artykule:

Czym jest filtr RC? Jak działa i co warto o nim wiedzieć?
Czym jest filtr RC? Jak działa i co warto o nim wiedzieć?

Filtr RC to hasło, które pojawiło się już w naszym kursie elektroniki. Wspominaliśmy tam, że pewne połączenie rezystora i... Czytaj dalej »

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 3.7 / 5. Głosów łącznie: 3

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!