KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Jakie narzędzia będą przydatne do naprawy smartfona?

Jakie narzędzia będą przydatne do naprawy smartfona?

Smartfon jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. To nie tylko prosty i szybki sposób komunikacji z innymi, ale także źródło wiedzy.

Wydaje się, że współczesne telefony potrafią już wszystko. Nie są one jednak niestety niezawodne i jak każdy sprzęt elektroniczny psują się.

Nie wszystkie usterki są poważne i wymagają oddania smartfonu do serwisu. Jest wiele napraw, których można dokonać samodzielnie przy użyciu niedrogich i powszechnie dostępnych na rynku narzędzi. Oto lista podstawowych pomocy tego typu.

Pęseta - nie tylko do zabiegów kosmetycznych

Producenci telefonów dążą do miniaturyzacji elementów technicznych stosowanych w smartfonach. To sprawia, że trudno chwycić je palcami - wykręcić czy ponownie umieścić na miejscu. Bardzo pomocne w pracy z małymi podzespołami są pęsety. Najlepiej wyposażyć się w pęsety, które są dedykowane dla elektroników. Nie jest to jednak jedyne wyjście, bo w sytuacji kryzysowej możemy wykorzystać nawet zwykłą pęsetę kosmetyczną.

Specjalna pęseta w rękach majsterkowicza znacznie ułatwi naprawę telefonu

Specjalna pęseta w rękach majsterkowicza znacznie ułatwi naprawę telefonu

Pęsety posiadają prostą lub zakrzywioną końcówkę, co może być pomocne w zależności od rodzaju prac, które muszą zostać wykonane. Doskonale sprawdzają się w zadaniach wymagających precyzji np. podczas podważania delikatnych złącz taśmowych lub wyciągania miniaturowych śrubek.

Przyssawka i ciepło - sposób na demontaż części

W nowoczesnych smartfonach można spotkać się z niewymienialną baterią czy innymi utrudnieniami konstrukcyjnymi. Wyjątkiem jest np. Smartfon Samsung Galaxy XCover Pro, który może pochwalić się wymienną baterią, co znacznie upraszcza ewentualną naprawę. Również wymontowanie wyświetlacza może okazać się sporym wyzwaniem. Warto więc zaopatrzyć się w przyssawkę serwisową, która umożliwia delikatne rozdzielanie sklejonych ze sobą elementów.

Specjalna serwisowa przyssawka, która umożliwia rozdzielenie sklejonych elementów

Specjalna serwisowa przyssawka, która umożliwia rozdzielenie sklejonych elementów

Oprócz tego konieczna będzie suszarka do włosów lub inne urządzenie, które pozwoli rozgrzać te powierzchnie, które producent połączył za pomocą kleju. Ciepło sprawia, że klej staje się miękki, dzięki czemu możliwe jest oderwanie wyświetlacza lub pokrywy baterii od korpusu. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z temperaturą - nieumiejętne używanie np. opalarki może trwale uszkodzić telefon.

Otwieraki, śrubokręty i kluczyki

Podstawowymi narzędziami, które pozwalają zajrzeć do środka smartfona, są również otwieraki serwisowe. Na ryku dostępne są w wersji metalowej oraz plastikowej, która świetnie sprawdza się w zdejmowaniu elementów połączonych za pomocą zatrzasków. W internecie można nabyć najprostsze otwieraki w tanich, gotowych zestawach z innymi narzędziami - przyssawkami czy pęsetami.

Komplet elementów wraz z niebieskimi otwierakami

Komplet elementów wraz z niebieskimi otwierakami

Żadna naprawa nie obędzie się bez śrubokrętów. Wielu producentów telefonów stosuje małe śrubki z mniej popularnymi końcówkami, dlatego niezbędne jest zaopatrzenie się np. w śrubokręty typu Torx. Posiadają one charakterystyczną końcówkę w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Warto zainwestować w takie śrubokręty, ponieważ można je wykorzystać także podczas innych napraw.

Pomocne drobiazgi

Osoby, które grają na gitarze, mogą wykorzystać kostkę do gry, by oddzielić moduł wyświetlacza od tylnego korpusu. Dwustronna taśma montażowa pomocna jest natomiast w podklejaniu tylnej pokrywy telefonu, a do wycierania elementów szklanych przyda się ściereczka z mikrofibry.

Przykładowy, gotowy zestaw tanich narzędzi do wymiany baterii w smartfonie

Przykładowy, gotowy zestaw tanich narzędzi do wymiany baterii w smartfonie

Aby chronić smartfon przed uszkodzeniami, warto zaopatrzyć się w case na telefon. Jeśli pojawią się problemy techniczne, można próbować naprawić je samodzielnie. Niestety bywa i tak, że powstałe uszkodzenia są zbyt poważne i jedynym słusznym rozwiązaniem jest zakup nowego sprzętu. Szeroki asortyment smartfonów można znaleźć tu: https://www.mediaexpert.pl/smartfony-i-zegarki/smartfony.

Wpis sponsorowany dla mediaexpert.pl

diy, naprawa, Smartphone

Trwa ładowanie komentarzy...