KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kieszonkowy zasilacz USB z regulacją prądu i napięcia

Kieszonkowy zasilacz USB z regulacją prądu i napięcia

Coraz więcej urządzeń jest zasilanych za pomocą złącza micro USB. Tym razem pora na naprawdę kieszonkowy zasilacz warsztatowy, który może ułatwić uruchamianie wielu urządzeń.

Korzystając z tego zasilacza możliwe jest płynne regulowanie m.in. napięcia oraz prądu. Kampania projektu trwa właśnie na Kickstarterze.

Niemiecki konstruktor, Bruno Ruprecht, przedstawił projekt miniaturowego zasilacza, który ma ułatwić uruchamianie urządzeń elektronicznych. Zasilacz Siru.box należy połączyć z komputerem za pomocą przewodu microUSB, który pozwala na zmianę wszystkich ustawień i jednocześnie dostarcza zasilanie.

Dzięki wykorzystaniu wbudowanego serwera z protokołem RNDIS (Remote Network Driver Interface Specification) urządzenie nie wymaga żadnych sterowników i może współpracować z komputerami PC wyposażonymi w system Windows lub Linux, a nawet z Raspberry Pi. Panel ustawień Siru.box dostępny jest z poziomu przeglądarki internetowej.

Praca z z miniaturowym zasilaczem

Praca z z miniaturowym zasilaczem

Zasilacz wyposażony jest w przetwornicę DC, dzięki której na wyjściu można uzyskać od 0 do 15V. Możliwa jest również regulacja prądu pobieranego przez podłączoną do zasilacza elektronikę - tutaj, w zależności od ustawionego napięcia, możemy dostarczyć do 600 mA prądu.

Siru.box został również wyposażony w ciekawą funkcję, która pozwala w bardzo łatwy sposób zmieniać wszystkie ustawienia zasilacza za pomocą skryptów. Przykład takiego programu napisanego w Pythonie wygląda następująco:

Przykładowy skrypt sterujący zasilaczem

Przykładowy skrypt sterujący zasilaczem

Opisywany Siru.box wydaje się ciekawą alternatywą, szczególnie dla osób, które nie potrzebują dostępu do dużego zasilacza warsztatowego. Przykładowa praca z urządzeniem została dobrze pokazana na wideo promującym produkt na Kickstarterze:

Do końca kampanii pozostały jeszcze ponad 2 tygodnie. Do tej pory zebrano jednak tylko ~4000€ z wymaganych 38 000€. Biorąc pod uwagę, że twórca chwali się praktycznie gotowym urządzeniem to próg zbiórki został ustawiony na stosunkowo wysokim poziomie, który chyba nie zostanie osiągnięty. Jeśli jesteście zainteresowani takim kieszonkowym zasilaczem to musicie wesprzeć projekt kwotą min. 125 zł (za wersję bez obudowy) oraz 155 zł (z obudową). Więcej informacji na stronie zbiórki.

Zmień swój telefon w uniwersalny miernik cyfrowy!
Zmień swój telefon w uniwersalny miernik cyfrowy!

Czy miałeś kiedyś potrzebę zmierzenia napięcia, ale nieporęczny multimetr utrudniał sprawę? Czasem wielofunkcyjne urządzenie może okazać... Czytaj dalej »

kickstarter, napięcie, prąd, Python, warsztat, zasilacz

Trwa ładowanie komentarzy...