KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Miniaturowa kostka LED RGB z Wi-Fi i żyroskopem

Miniaturowa kostka LED RGB z Wi-Fi i żyroskopem

Picocube to projekt miniaturowej kostki LED, którą można kontrolować w wyjątkowy sposób za pomocą prostych ruchów lub telefonu.

Mimo niewielkich rozmiarów autorowi udało się w jej wnętrzu zmieścić moduł Wi-Fi i żyroskop. Całość jest wręcz pełna ciekawych rozwiązań.

Picocube jest projektem autorstwa internauty o pseudonimie moekoe. Gadżet wyróżnia się głównie swoją budową. Popularne kostki LED to diody polutowane w sprytny sposób, sprawiający, że całość tworzy rzeźbę 3D. Picocube zbudowane jest w bardziej tradycyjny sposób – z płytek PCB, które są jednocześnie obudową całego urządzenia.

Kostka składa się z sześciu płytek PCB, do których przylutowane są łącznie 54 LED-y typu WS2812-2020, czyli trójkolorowe adresowalne diody, z których w prosty sposób można budować wyświetlacze. Budowanie takiej matrycy LED polega na łączeniu wejścia każdej diody z wyjściem poprzedniej. Dzięki takiemu połączeniu można sterować pracą wyświetlacza za pomocą jednej linii sygnałowej.

Sercem Picocube jest ESP8285-01F, czyli programowalny moduł Wi-Fi kompatybilny z platformą Arduino. Urządzenie wyposażone jest też w żyroskop ADXL345. Całość zasilana jest za pomocą małego akumulatorka Li-Po.

Działanie kostki można kontrolować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykorzystanie specjalnej aplikacji, która wysyła rozkazy do procesora za pomocą komunikacji Wi-Fi. Drugim – wykorzystanie wykrywania ruchu kostki przez moduł żyroskopu.

Sposób na przylutowanie elementów za pomocą żelazka

Sposób na przylutowanie elementów za pomocą żelazka

Warto również zwrócić uwagę na sposób, w jaki przylutowano do płytki miniaturowe elementy SMD. Komponenty zostały ułożone na padach pokrytych pastą lutowniczą, a następnie płytki z elementami podgrzano na żelazku... Po podgrzaniu do odpowiedniej temperatury wszystkie komponenty zostały jednocześnie przylutowane na swoje miejsca.

Aby uruchomić kostkę (czyli wybudzić mikrokontroler ze stanu uśpienia), wystarczy wcisnąć jeden raz mały przycisk sterujący. Picocube można podrzucić, żeby zmienić efekt świecenia. Drugie wciśnięcie przycisku aktywuje moduł Wi-Fi i pozwala na kontrolowanie kostki z poziomu aplikacji.

Jeżeli jesteście ciekawi, jak dokładnie działa ta niewielka kostka, to koniecznie sprawdźcie instrukcję przygotowaną przez autora tego projektu. Znajdziecie tam wszystkie niezbędne pliki i wskazówki do zbudowania własnej wersji. Macie jakieś pomysły na dodatkowe funkcje dla takiego urządzenia?

Co skrywa kostka Rubika, która sama się układa?
Co skrywa kostka Rubika, która sama się układa?

Kostka Rubika, oprócz sudoku oraz krzyżówek, to jedna z najpopularniejszych zagadek logicznych. Na tyle popularna, że istnieją zawody, w... Czytaj dalej »

Źródła [1], [2]

esp8285, inspiracja, led, WiFi

Trwa ładowanie komentarzy...