KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Kosmiczny Jeż zbada asteroidy

Kosmiczny Jeż zbada asteroidy

W warunkach bardzo niskiej grawitacji poruszanie się za pomocą nóg czy kół nie jest efektywne, a podniesienie się po upadku jest bardzo trudne.

Problem ten rozwiązuje robot o nazwie Hedgehog (Jeż). Ma on kształt sześcianu, a porusza się tocząc i koziołkując.

Dzieło naukowców z uczelni Stanford, JPL i MIT będzie służyć do eksploracji ciał niebieskich, takich jak asteroidy i komety. Prosta forma robota wynika z jego funkcji, nie ze względów estetycznych. Całkowicie symetryczny kształt oznacza, że każde dowolne położenie jest prawidłowe – niemożliwe jest wylądowanie “do góry nogami”.

Wewnątrz znajdują się trzy koła reakcyjne, których zatrzymanie wprawia robota w ruch. Jego kierunek i prędkość zależą od kierunku ruchu koła i gwałtowności z jaką zostało ono zatrzymane. Możliwe jest zarówno delikatne skręcanie, jak i ciskanie się na duże odległości.

Koło reakcyjne – typ koła zamachowego wykorzystywany dla zachowania ustalonej orientacji w przestrzeni, jako żyroskop. Koło reakcyjne działa na zasadzie zachowania momentu pędu.

Źródło: Wikipedia

Ten sposób poruszania się nie zdałby egzaminu na Ziemi. Jest on jednak praktyczny w warunkach niskiej grawitacji, gdzie odbicie się od podłoża nie wymaga zużycia prawie żadnej ilości energii.

Testy NASA pokazują, jak ważne w nadawaniu kierunku są kolce umieszczone na każdym wierzchołku sześcianu. Zaprezentowany jest też manewr “tornado”, który pomoże np. w wydostaniu się z głębokiego dołu. Symulacja komputerowa dotycząca efektywności ruchu na długich dystansach również zakończyła się sukcesem.

robot-nasa-kosmos2

Hedgehog może być zasilany przy pomocy paneli słonecznych, być dowolnej wielkości i posiadać np. spektrometr, mikroskop czy kamerę.

Już niedługo robot będzie gotowy do pracy w praktyce. W celu obniżenia kosztów dotarcia na asteroidę, może on dołączyć do statku kosmicznego wyruszającego na własną misję np. na Marsa.

Źródło: [1]

asteroida, kosmos, nasa, robot

Trwa ładowanie komentarzy...