KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Termotransfer - co warto wiedzieć?

Termotransfer to popularna technika domowego wykonywania płytek drukowanych (PCB). Do jej wykorzystania potrzebna jest komputer, drukarka laserowa lub punkt ksero, papier kredowy (niektórzy z powodzeniem wykorzystują folie do rzutników lub gładkie strony z czasopism), wytrawiacz w postaci chlorku żelaza lub  nadsiarczanu sodu (zwanego też B327) i żelazko lub laminator.

Szczegółowych instrukcji wykonywania termotransferu jest zapewne tyle, ilu elektroników, którzy się tym zajmują, różnią się one najczęściej detalami, jak przygotowanie płytek, podgrzewanie, sposób czyszczenia itp.  W przeciwieństwie do metod odręcznych, termotransfer umożliwia uzyskanie dużo większej dokładności, zyskuje również estetyka wykonania, bo ścieżki są odwzorowane na podstawie komputerowych rysunków.

Kolejne etapy wykonywania płytki metodą termotransferową

Kolejne etapy wykonywania płytki metodą termotransferową

Granice, jak chociażby minimalny raster wyprowadzeń układów scalonych, stale się przesuwają, a zastosowanie dodatkowego sprzętu (laminator, wytrawiarka) pozwala poprawić rezultaty. Równie wiele można zyskać eksperymentując z czasem i temperaturami trawienia, doborem medium do transferu tonera na laminat, sposobami oczyszczania miedzi itp.

Dokładny opis wykonania płytek taką domową metodą można znaleźć np. w tym wpisie na naszym forum. Warto jednak podkreślić, że technika ta jest stosowana coraz rzadziej – wszystko ze względu na opcję taniego zamawiania płytek PCB w profesjonalnych, chińskich fabrykach, w których proces produkcji wygląda w następujący sposób:

Jak powstaje PCB? Wycieczka po fabryce płytek drukowanych
Jak powstaje PCB? Wycieczka po fabryce płytek drukowanych

Chyba każdy elektronik widział kiedyś płytkę PCB, która została wykonana w profesjonalnej fabryce. Nie każdy jednak wie, jak wygląda... Czytaj dalej »

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 5 / 5. Głosów łącznie: 1

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!