KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Krzemowa siatkówka, która pozwala robotom polować

Krzemowa siatkówka, która pozwala robotom polować

Większość robotów doskonale radzi sobie w przewidywalnych warunkach laboratoryjnych. Niestety te umiejętności nie przekładają się na sprawne funkcjonowanie w prawdziwym świecie.

Ze zmiennym środowiskiem ma radzić sobie robot stworzony przez wynalazców z Uniwersytetu w Zurychu, który bierze przykład z drapieżników.

Jednym z najważniejszych elementów robota jest wyspecjalizowana kamera – krzemowa siatkówka, która wzoruje się na oku ludzkim i w szybkim tempie przetwarza informacje wizualne. Użycie zwykłej kamery nie wystarczyłoby do podążania za szybkim obiektem.

Obraz widziany przez robota-drapieżnika.

Obraz widziany przez robota-drapieżnika.

Dane są przetwarzane przez sieć neuronową opartą na uczeniu głębokim (ang. deep learning). Oprogramowanie wyciąga wnioski z dużej ilości informacji oraz z własnych doświadczeń, po czym odpowiednio modyfikuje czynności, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Dzięki tym rozwiązaniom robot bez problemu śledzi "ofiarę", która w tym przypadku jest zdalnie sterowana przez człowieka.

Ostatecznym celem wynalazców wcale nie jest polowanie na zwierzęta. Orientacja robotów w przestrzeni, w czasie rzeczywistym, może ułatwić życie w wielu dziedzinach. Przykładem może być bagaż lub wózek w supermarkecie, który samodzielnie podąża za człowiekiem.

Źródło: [1]

autonomia, robot, sztuczna inteligencja

Trwa ładowanie komentarzy...