KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Łazik Turtle Rover – polski projekt na Kickstarterze

Łazik Turtle Rover – polski projekt na Kickstarterze

Lubisz zwiedzać ciekawe zakątki? Z pewnością świat jest pełen miejsc wartych odwiedzenia! Niestety niektóre z nich mogą być niebezpieczne.

W takiej sytuacji dobrym kompanem podróży może być łazik, opracowany przez pasjonatów z Politechniki Wrocławskiej. Kampania ruszyła właśnie na Kickstarterze!

Turtle jest 8 kilogramowym łazikiem przystosowanym do eksploracji różnorodnego terenu. Został opracowany przez studentów z Politechniki Wrocławskiej mających doświadczenie w budowie łazików marsjańskich. Dzięki zdobytej wiedzy i pasji do elektroniki zaprojektowali pojazd, który jest użyteczny w każdym terenie i zarazem na tyle tani, aby był dostępny dla przeciętnego fana elektroniki i żądnego wrażeń podróżnika.

Łazik posiada podwozie inspirowane konstrukcjami NASA (znane jako ang. rocker lub bardziej popularne rocker-bogie), dzięki któremu jest w stanie przejechać po nierównym, a nawet górzystym terenie.

Szczelnie zabezpieczona elektronika.

Szczelnie zabezpieczona elektronika.

Wszystkie elementy elektroniczne jak i mechaniczne zostały zabezpieczone przed wodą, stąd robot może jeździć po błocie, a także może zanurzyć się w wodzie.

Napęd jest w pełni wodoodporny.

Napęd jest w pełni wodoodporny.

Jako napęd zastosowano 4 silniki elektryczne z przekładniami planetarnymi zamocowanymi bezpośrednio do kół. Napęd zabezpieczono przed zanieczyszczeniami i wodą. Dzięki skróceniu drogi od napędu do koła robot jest prostszy i mniej awaryjny.

Do sterowania robotem stosuje się aplikację webową Turtle App, którą można uruchomić na dowolnym urządzeniu z przeglądarką internetową. Maksymalny zasięg wynosi 100 metrów. Aplikacja zapewnia nie tylko sterowanie, ale też monitorowanie stanu robota (w tym poziom naładowania baterii) oraz odbieranie obrazu z kamery fullHD 180°.

Turtle App - webowa aplikacja do sterownia łazikiem.

Turtle App - webowa aplikacja do sterownia łazikiem.

Robot posiada prosty manipulator, którym może podnosić przedmioty znalezione po drodze. Ramię wyposażono w 2 napędy oraz chwytak zdolny unieść 0,5 kg.

Sercem robota jest płytka Raspberry Pi, stąd program robota może zostać zmieniony zależnie od potrzeb użytkownika. Możliwe są również zmiany w konstrukcji łazika. Można przykładowo dodać latarkę, która włączy się jeżeli robot znajdzie się w ciemnym pomieszczeniu.

Turtle nadaje się świetnie do każdych warunków. Także jeżeli jesteś pasjonatem elektroniki lub po prostu jesteś zakochany w pięknie przyrody, ten łazik jest z całą pewnością dla Ciebie! Więcej informacji znaleźć można na Kickstarterze. Do końca kampanii pozostało ponad 30 dni.

raspberry, turtle, łazik

Trwa ładowanie komentarzy...