KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Projekt Cellulo, czyli interaktywna nauka z robotami

Projekt Cellulo, czyli interaktywna nauka z robotami

Roboty uczące dzieci na ogół zajmują się nauką kodowania lub ogólnie pojętej informatyki.

Projekt Cellulo pokazuje, że najmłodsi mogą w ten sposób poznawać też tajniki np. fizyki i geografii. Wykorzystywane w tym celu małe i niedrogie urządzenia są autonomiczne i interaktywne.

Przesuwanie, przenoszenie i zatrzymywanie nie zakłóca ich ruchu – po uwolnieniu od razu wracają do wykonywanej czynności. Charakteryzuje je również duża odporność na uszkodzenia. Dzięki temu zapewnione jest bezpieczeństwo i dzieci, i robotów.

Na górze każde urządzenie posiada 6 podświetlanych przycisków. Na spodzie znajdują się 3 kulki, które pozwalają na holonomiczny ruch w każdym kierunku, oraz kamera skierowana w dół. Dzięki niej roboty lokalizują swoje położenie na podłożu gęsto pokrytym niepowtarzalnym wzorem złożonym z mikrokropek. Można je wydrukować na zwykłej drukarce. Lokalizacja jest niemal bezbłędna – jej dokładność to 0,27 mm i 1,5 stopnia bez potrzeby kalibracji.

Nawet ponad 15 urządzeń może poruszać się w sposób synchroniczny, np. naśladować jedno z nich, które zostało przesunięte ręcznie. Koordynacja ruchów odbywa się dzięki połączeniu z tabletem przez Bluetooth.

Grupa może modelować zjawiska występujące w przyrodzie, np. zachowanie atomów pod wpływem zwiększenia temperatury, ruch planet albo zmiany pogody związane z różnicą ciśnień.

Aspiracją twórców Cellulo jest stosunkowo niska cena urządzeń – w przypadku wersji testowej wynosi ona 135 dolarów za sztukę. EPFL przeprowadza też badania potwierdzające, że skuteczność nauki z robotami, która angażuje dotyk, przewyższa interaktywne aplikacje.

Źródło: [1]

dzieci, nauka, roboty

Trwa ładowanie komentarzy...