KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

LaserFactory – wydrukuj w pełni funkcjonalnego drona

LaserFactory – wydrukuj w pełni funkcjonalnego drona

Popkultura przyzwyczaiła nas do wyobrażenia rodem z filmów science fiction, w których pojawiają się maszyny zdolne produkować inne rodzaje maszyn w zależności od naszych potrzeb.

Obecnie mamy do dyspozycji druk 3D, jednak nie do końca spełnia on założenia znane z filmów, bo wydrukowane elementy trzeba ręcznie złożyć. 

Dzięki naukowcom z MIT jesteśmy bliżej koncepcji samodzielnie replikujących się maszyn. Stworzyli oni bowiem urządzenie zdolne do produkcji np. małego drona. Stało się to możliwe dzięki oparciu technologii na trzech etapach. Maszyna jest w stanie wyciąć z tworzywa szkielet urządzenia i ułożyć na nim ścieżki elektroniczne. Te ostatnie tworzone są ze srebra, a następnie topione (lutowane) za pomocą lasera. Na sam koniec wystarczy jeszcze automatycznie przytwierdzić gotowe moduły.

Cała koncepcja tego urządzenia pozwalającego na produkcję gotowych maszyn musi być zaplanowana szczegółowo jako proces logistyczny. Z pomocą przychodzi specjalne oprogramowanie służące do projektowania oraz sprzęt, który jest w stanie przenieść projekt do rzeczywistości. W międzyczasie zaprojektowane urządzenie można wirtualnie sprawdzić w symulacji.

Zrzut ekranu z oprogramowania służącego do projektowania

Zrzut ekranu z oprogramowania służącego do projektowania

Zdaniem twórców główną zaletą tworzonych za pomocą LaserFactory dronów jest ich praktycznie natychmiastowa zdolność do podjęcia pracy. Przewiduje się, że rozwiązanie to można zastosować np. w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych.

Możliwe będzie również zintegrowanie z istniejącymi procesami produkcyjnymi. Dzięki temu projekt staje się bardziej atrakcyjny od strony biznesowej. Mogłoby to wprowadzić znaczące ułatwienia np. przy prototypowaniu urządzeń w działach badań i rozwoju. Albo w przejęciu przez sztuczną inteligencję władzy nad światem.

Tworzenie ścieżki za pomocą srebra na wyciętym korpusie

Tworzenie ścieżki za pomocą srebra na wyciętym korpusie

Na chwilę obecną sporym problemem w ewentualnym wdrażaniu LaserFactory są koszty. Technologia jest stale rozwijana, więc z czasem ma się to zmienić. Autorzy wspominają m.in. o pracach nad polepszeniem rozdzielczości w tworzonych obwodach elektronicznych. Obecnie maszyna jest w stanie wycinać i kształtować szkielet produktu z arkusza tworzywa. W przyszłości planowane jest zastąpienie tego drukiem 3D.

Nie tylko sami twórcy widzą w projekcie potencjał. Wsparcia udzielają już także amerykańska National Science Foundation, szwedzka Królewska Akademia Nauk oraz Microsoft w ramach jednego ze swoich programów stypendialnych. Czy Waszym zdaniem taki kompletny proces produkcji ma szansę zastąpić w przyszłości sam druk 3D i konieczność ręcznego lutowania, a następnie montażu elementów?

Koniec testów DHL: dron dostawca kilka razy szybszy
Koniec testów DHL: dron dostawca kilka razy szybszy

Zakończył się projekt Deliver Future, którego zadaniem były testy wykorzystania drona jako podstawowego medium szybkich dostaw lekkich przesyłek... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

drony, druk 3d, MIT, nauka, PCB

Trwa ładowanie komentarzy...