KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

NodeIT, najmniejsze moduły, które pomogą w projektach IoT

NodeIT, najmniejsze moduły, które pomogą w projektach IoT

Coraz więcej konstruktorów postanawia połączyć swoje projekty z siecią. Internet rzeczy (IoT) staje się popularniejszy z dnia na dzień.

W związku z tym powstaje coraz więcej platform, które mają pomagać konstruktorom. Również tym hobbystycznym. Tym razem przedstawiam Wam node.IT - bardzo proste moduły z Kickstartera.

Autor tego projektu wpadł na pomysł obserwując swego rodzaju przełom, gdy w 2014 roku chińska firma Espressif rozpowszechniła swój układ WiFi ESP8266. Fala tanich modułów z tym scalakiem sprawiła, że każdy może teraz niskim kosztem połączyć dowolne urządzenie z Internetem.

ESP8266

Inspiracja do zaprojektowanie zestawu modułów node.IT były klocki LEGO, a właściwie łatwość z jaką można je łączyć. Tak samo skonstruowane są poszczególne płytki wchodzące w skład tego projektu. Moduł bazowy o wymiarach 27x17mm oprócz układu ESP8266 zawiera odpowiedni blok zasilania oraz zestaw złącz, które ułatwiają podłączenie płytek z peryferiami.

Jest to inne podejście od tego prezentowanego w projekcie Modulo, ale równie wygodne. Zresztą sprawdźcie sami film:

Najciekawsze w projekcie są moduły +One boards. Jak wskazuje nazwa - każdy z nich dodaje jedną funkcję do płytki bazowej. Do dyspozycji mamy chociażby takie rozszerzenia jak:

  • zegar RTC wraz z baterią,
  • ładowarkę do baterii Li-Ion,
  • moduł z czujnikami temperatury, wilgotności i ciśnienia,
  • expander portów GPIO,
  • przetwornik 4 kanałów ADC.

Przykładowe z nich widoczne są poniżej:

Oczywiście moduły są kompatybilne z Arduino, więc pisanie programu dla prototypowych urządzeń IoT będzie jeszcze szybsze i łatwiejsze. Do końca kampanii na Kickstarterze pozostało 11 dni. Do tej pory projekt wsparło 107 osób, a uzbierana kwota gwarantuje już realizację projektu. Główny moduł wraz z jedną płytką rozszerzającą będzie kosztował poniżej 100zł. Zainteresowanych odsyłam na stronę kampanii.

Widzicie zastosowanie w swoich projektach dla tak małych modułów? Czy jesteście w ogóle zainteresowanie rozwiązaniami typu IoT?

ESP8266, IoT, kickstarter, moduły, WiFi

Trwa ładowanie komentarzy...