Coraz więcej konstruktorów postanawia połączyć swoje projekty z siecią. Internet rzeczy (IoT) staje się popularniejszy z dnia na dzień.
W związku z tym powstaje coraz więcej platform, które mają pomagać konstruktorom. Również tym hobbystycznym. Tym razem przedstawiam Wam node.IT - bardzo proste moduły z Kickstartera.
Autor tego projektu wpadł na pomysł obserwując swego rodzaju przełom, gdy w 2014 roku chińska firma Espressif rozpowszechniła swój układ WiFi ESP8266. Fala tanich modułów z tym scalakiem sprawiła, że każdy może teraz niskim kosztem połączyć dowolne urządzenie z Internetem.
Inspiracja do zaprojektowanie zestawu modułów node.IT były klocki LEGO, a właściwie łatwość z jaką można je łączyć. Tak samo skonstruowane są poszczególne płytki wchodzące w skład tego projektu. Moduł bazowy o wymiarach 27x17mm oprócz układu ESP8266 zawiera odpowiedni blok zasilania oraz zestaw złącz, które ułatwiają podłączenie płytek z peryferiami.
Jest to inne podejście od tego prezentowanego w projekcie Modulo, ale równie wygodne. Zresztą sprawdźcie sami film:
Najciekawsze w projekcie są moduły +One boards. Jak wskazuje nazwa - każdy z nich dodaje jedną funkcję do płytki bazowej. Do dyspozycji mamy chociażby takie rozszerzenia jak:
zegar RTC wraz z baterią,
ładowarkę do baterii Li-Ion,
moduł z czujnikami temperatury, wilgotności i ciśnienia,
expander portów GPIO,
przetwornik 4 kanałów ADC.
Przykładowe z nich widoczne są poniżej:
Ładowarka
Moduł RTC
Oczywiście moduły są kompatybilne z Arduino, więc pisanie programu dla prototypowych urządzeń IoT będzie jeszcze szybsze i łatwiejsze. Do końca kampanii na Kickstarterze pozostało 11 dni. Do tej pory projekt wsparło 107 osób, a uzbierana kwota gwarantuje już realizację projektu. Główny moduł wraz z jedną płytką rozszerzającą będzie kosztował poniżej 100zł. Zainteresowanych odsyłam na stronę kampanii.
Widzicie zastosowanie w swoich projektach dla tak małych modułów? Czy jesteście w ogóle zainteresowanie rozwiązaniami typu IoT?
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...