Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję
Testy SSLW przypadku problemów z działaniem bloga proszę o kontakt na adres web@forbot.pl lub na forum.

Proteza ręki, która widzi i rozpoznaje przedmioty

Wiadomości 11.05.2017 Monika Mordzińska

Protezy rąk są w większości albo niezwykle zaawansowane (np. sterowane wyłącznie przy pomocy mózgu), albo niezgrabne i pozostawiające wiele do życzenia.

Złotym środkiem wydaje się rozwiązanie zaproponowane przez wynalazców z Newcastle. Wykorzystuje ono m.in. rozpoznawanie obrazów oraz sztuczne sieci neuronowe

Obraz otrzymany z kamery jest analizowany w celu rozpoznania przedmiotu i zastosowania odpowiedniego dla niego chwytu. Sieć neuronowa pozwala protezie na ciągłe, samodzielne uczenie się bez uprzedniego programowania reakcji na konkretne obiekty. Dzięki temu potrafi ona prawidłowo podnieść nawet rzeczy, z którym nigdy wcześniej nie miała do czynienia.

Cztery chwyty, spośród których wybierany jest ten odpowiedni dla danego rodzaju przedmiotów, to uszczypnięcie oraz pozycje dłoni przypominające trzymanie szklanki, pilota i kuli do kręgli.

Proteza reaguje bardzo szybko, nawet w porównaniu z najnowocześniejszymi rozwiązaniami – czas reakcji wynosi tylko kilka milisekund. Aby wykonać konkretny ruch wystarczy szybkie spojrzenie w kierunku danej rzeczy.

To rozwiązanie to dopiero początek. W planach jest już dalszy rozwój wynalazku, m.in. integracja z zakończeniami nerwowymi ramienia. Pozwoli to na odczuwanie nacisku  temperatury, i przekazywanie tych danych bezpośrednio do mózgu.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

RONIN

8:57, 12.05.2017

#1

To już naprawdę robi wrażenie. Dalszy rozwój tej technologii może być zbawieniem dla osób, które utraciły ręce przez jakiś nieszczęśliwy wypadek. Genialny wynalazek, tylko oby to miało jakąś sensowną cenę w przyszłości.

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.