KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Proteza ręki, która widzi i rozpoznaje przedmioty

Proteza ręki, która widzi i rozpoznaje przedmioty

Protezy rąk są w większości albo niezwykle zaawansowane (np. sterowane wyłącznie przy pomocy mózgu), albo niezgrabne i pozostawiające wiele do życzenia.

Złotym środkiem wydaje się rozwiązanie zaproponowane przez wynalazców z Newcastle. Wykorzystuje ono m.in. rozpoznawanie obrazów oraz sztuczne sieci neuronowe

Obraz otrzymany z kamery jest analizowany w celu rozpoznania przedmiotu i zastosowania odpowiedniego dla niego chwytu. Sieć neuronowa pozwala protezie na ciągłe, samodzielne uczenie się bez uprzedniego programowania reakcji na konkretne obiekty. Dzięki temu potrafi ona prawidłowo podnieść nawet rzeczy, z którym nigdy wcześniej nie miała do czynienia.

Cztery chwyty, spośród których wybierany jest ten odpowiedni dla danego rodzaju przedmiotów, to uszczypnięcie oraz pozycje dłoni przypominające trzymanie szklanki, pilota i kuli do kręgli.

Proteza reaguje bardzo szybko, nawet w porównaniu z najnowocześniejszymi rozwiązaniami – czas reakcji wynosi tylko kilka milisekund. Aby wykonać konkretny ruch wystarczy szybkie spojrzenie w kierunku danej rzeczy.

To rozwiązanie to dopiero początek. W planach jest już dalszy rozwój wynalazku, m.in. integracja z zakończeniami nerwowymi ramienia. Pozwoli to na odczuwanie nacisku  temperatury, i przekazywanie tych danych bezpośrednio do mózgu.

Źródło: [1]

medycyna, proteza, robot

Trwa ładowanie komentarzy...