KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Jak działa kontroler WiFi z plastiku (bez baterii i elektroniki)?

Jak działa kontroler WiFi z plastiku (bez baterii i elektroniki)?

Pilot zdalnego sterowania, to bardzo wygodne urządzenie. Niestety trzeba pamiętać o wymianie baterii. Bez źródła zasilania nie jesteśmy w stanie wydawać żadnych poleceń.

Problem ten rozwiązali uczeni z Waszyngtonu Stworzyli kontrolery WiFi, które nie posiadają elementów elektronicznych i baterii. Co więcej można je wydrukować na drukarce 3D.

Urządzenia Internetu Rzeczy (IoT) zyskują na popularności. Raczej nikogo nie dziwi już zdalne sterowanie oświetleniem, temperaturą, a nawet inteligentna butelka mierząca ile wody wypijamy.

Zamiast cieszyć się bezawaryjnym urządzeniem, musimy pamiętać, że w niedalekiej przyszłości będzie trzeba wymienić baterie. Jak temu zaradzić? Naukowcy z University of Washington znaleźli rozwiązanie bazujące na efekcie rozpraszania wstecznego (ang. backscattering). Efekt ten objawia się odbiciem fali (lub cząstek) od powierzchni. O ile samo odbicie nie wnosi wiele informacji, to jego zmodulowanie może już posłużyć do przesyłania informacji.

Mechanizm transmisji danych.

Mechanizm transmisji danych.

Naukowcy stworzyli system kół zębatych i sprężyn wydrukowanych w 3D, który potrafi wpływać na odbijane fale. Tak stworzony układ może "transmitować informacje" korzystając np. z WiFi. Poniżej widoczny jest przykład czujnika prędkości wiatru:

Dzięki temu możliwe jest wysyłanie informacji przez urządzenia bez jakiejkolwiek elektroniki (a tym bardziej zasilania). Wystarczy, że przyrząd znajdzie się w zasięgu nadajnika fal radiowych, np. routera. Kolejnym ciekawym przykładem jest miernik przepływającej cieczy:

Pojemnik wysyłający informację o ilości wylanego płynu.

Pojemnik wysyłający informację o ilości wylanego płynu.

Aktualnie powstają prototypy stworzone w całości na drukarkach 3D. Jest to możliwe dzięki użyciu przewodzącego filamentu. Do tej pory oprócz powyższych urządzeń stworzono również bezprzewodowy przycisk oraz suwak. Szczegóły projektu znaleźć można w materiale wideo:

Nie znając szczegółów ciężko uwierzyć w bezprzewodową komunikację urządzeń, które nie posiadają elektroniki oraz zasilania. Projekt ten pokazuje jednak zupełnie inne, nowe podejście do transmisji danych. Macie pomysł gdzie jeszcze można zastosować taką komunikację?

Źródło: [1]

druk 3d, sterowanie, WiFi

Trwa ładowanie komentarzy...