KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Tarcza sterowana przez Arduino – zostań mistrzem gry!

Tarcza sterowana przez Arduino – zostań mistrzem gry!

Pomysłowy elektronik z pewnością jest w stanie uprościć (lub utrudnić) każdą, nawet najprostszą czynność. Idealnym tego przykładem był ostatnio prezentowany sorter cukierków M&M's.

Tym razem przedstawiamy automatyczną tarczę do rzutek! Od teraz traficie w sam środek nawet z zamkniętymi oczami!

Mark Robert, autor tego nietypowego wynalazku, postanowił "odwrócić" sposób trafiania rzutką do celu. W jego wynalazku to właśnie tarcza porusza się tak, aby rzutka trafiła w jej środek. Zadanie nie jest łatwe, urządzenie ma na reakcję jedynie pół sekundy!

Aby uzyskać minimalny czas reakcji wykorzystano 6 bardzo szybkich kamer (260 FPS), które rejestrują obraz w jakości 4K. Miejsce gry oświetlają emitery IR. Kamery śledzą trajektorię rzutek, na których przymocowane są elementy odbijające podczerwień.

Obraz ze wszystkich kamer trafia do MATLABa, gdzie jest przetwarzany. Następnie wyliczana jest trajektoria (parabola i kąt rzutu), która trafia do sterownika.

Automatyczna tarcza do rzutek - sterownik.

Automatyczna tarcza do rzutek - sterownik.

Tarcza zamocowana jest na prowadnicy, która poruszana jest za pomocą 6 silników krokowych. Napędy połączone są parami - zwijają i rozwijają żyłkę z bębnów wprawiając tarczę w płynny ruch. Wszystkie napędy sterowane są za pomocą Arduino.

Źródło: YouTube

arduino, automatyczna, matlab, rzutki, tarcza

Trwa ładowanie komentarzy...