TheMIDInator to miniaturowy kontroler MIDI stworzony przez Switch & Lever, umożliwiający wygodne nastawianie określonych parametrów w programach do tworzenia muzyki. Warto zaznaczyć, że kontroler jest kompatybilny z każdym programem wspierającym obsługę urządzeń MIDI.
Do stworzenia kontrolera autor użył m.in. Arduino Mega 2560, kilka potencjometrów, przełączników i enkoderów, klawiatury numerycznej oraz dżojstika. Obudowa została wykonana w całości z drewna, w którym za pomocą lasera wycięto wszelkie otwory oraz wygrawerowano oznaczenia.
Pulpit kontrolera
Elektronika kontrolera
Konstruktor rozpoczął od zaprojektowania obudowy. W międzyczasie zaczął również prace nad częścią elektroniczną oraz programową. Początkowo TheMIDInator miał pracować pod kontrolą Arduino UNO, lecz okazało się, że ze względu na liczbę użytych komponentów zabrakło portów na płytce. Ostatecznie użyto więc płytki Arduino Mega 2560.
Proces przypisywania funkcji poszczególnym elementom
Po zakończeniu wszelkich prac elektronicznych autor przeszedł do najważniejszego, czyli do połączenia zbudowanego kontrolera z oprogramowaniem muzycznym. Proces ten był stosunkowo prosty, użycie standardu MIDI sprawiło, że kontroler bez problemu komunikuje się z programami dla muzyków.
Autor przygotował film, który dokładnie omawia budowę oraz użycie zbudowanego układu:
Trzeba przyznać, że konstruktor zadbał o finalny wygląd urządzenia, przez co TheMIDInator prezentuje się rewelacyjnie. Niestety, autor nie przygotował pisemnej instrukcji budowy swojego projektu. Jednak na jego Githubie znaleźć można program dla Arduino oraz schemat sterownika. W jakie dodatkowe funkcje lub pokrętła można jeszcze wyposażyć taki kontroler? Macie jakieś pomysły?
Lubicie muzykę, ekologię oraz Rapsberry Pi? Oto projekt ciekawego instrumentu, który na pewno zaskoczy Waszych znajomych! Automabeat to mała... Czytaj dalej »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...