KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Picoh – mała, robotyczna głowa do nauki programowania

Picoh – mała, robotyczna głowa do nauki programowania

Na platformie Kickstarter pojawił się dość prosty, ale ciekawy robot do nauki programowania, który w oryginalny sposób zachęca do wejścia w świat elektroniki, robotyki i algorytmiki.

Miniaturowa konstrukcja potrafi poruszać głową i ustami, a z otoczeniem komunikuje się m.in. za pomocą wyświetlaczy pełniących rolę oczu.

We współczesnym świecie, ludzie coraz rzadziej zdają się się rozumieć jak działa technologia, która ich otacza. Przemawiamy do sztucznej inteligencji w naszych telefonach, a zaawansowane algorytmy same dobierają dla nas interesujące treści. Autorzy projektu Picoh pokazują jednak, że technologie te nie są "czarną magią", za jaką część osób może je uważać.

Okazuje się, że zarówno algorytmy, jak i SI mogą mieć przyjazną twarz - i to w dosłownym znaczeniu. Picoh posiada ruchomą głowę, mechaniczne usta i wymowne oczy, a całości dopełnia zestaw narzędzi, który otwiera nowe horyzonty przed każdym początkującym robotykiem-programistą.

Robot posiada dość rozbudowaną mimikę

Robot posiada dość rozbudowaną mimikę

Mechaniczna konstrukcja jest bardzo prosta i bazuje na trzech modelarskich serwach, odpowiadających za ruchy szyi i ust. Oczy to tak naprawdę matrycowe wyświetlacze LED, a do interakcji z użytkownikiem robot używa wbudowanego mikrofonu, podświetlanej podstawy RGB i... dotykowego nosa.

Mechanika to jednak tylko niewielka część całego projektu. Ważniejsze i bardziej rozbudowane jest oprogramowanie, które udostępnia producent. Nie jest to jego pierwsza "głowa" tego typu, dostępna aplikacja jest już rozwijana od ponad 4 lat.

Programowanie w środowisku graficznym

Programowanie w środowisku graficznym

W aplikacji można znaleźć bardzo przyjazne dla początkującego narzędzia, które umożliwiają np. programowanie za pomocą kolorowych bloczków, które układamy w wybranej kolejności - dokładnie tak, jak robi się to w Scratchu. Mało tego, twórcy przygotowali rozszerzenie do Chrome, w którym możemy użyć właśnie języka Scratch 3 do tworzenia algorytmów bezpośrednio w przeglądarce.

Kampania na Kickstarterze zebrała już ponad 160 wspierających, a do końca zbiórki pozostały jeszcze dwa tygodnie. Aktualnie jeden Picoh to koszt ~385 zł (77 GBP). Chcielibyście uczyć się kodowania na tego typu zestawie uruchomieniowym czy wolicie jednak edukacyjne konsole do gier?

Nowa konsola do gier retro dla fanów Arduino
Nowa konsola do gier retro dla fanów Arduino

Nauka przez zabawę to najbardziej skuteczne narzędzie współczesnej edukacji. Jak zachęcić do programowania i elektroniki młodzież, która jest... Czytaj dalej »

emocje, kickstarter, led, projekt, serwomechanizmy

Trwa ładowanie komentarzy...