KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Lekkie i niezwykle silne mięśnie inspirowane origami

Lekkie i niezwykle silne mięśnie inspirowane origami

Rozwój robotyki udowadnia, że dla tej branży nie ma rzeczy niemożliwych. Świetnym przykładem są nowe, elastyczne mięśnie. Inspiracją dla ich Twórców były delikatne struktury origami.

W efekcie sztuczne mięśnie w porównaniu do ludzkiej tkanki mięśniowej przewyższają je siłą nawet kilkukrotnie!

Połączenie elastyczności, wytrzymałości oraz siły w postaci sztucznego mięśnia to mieszanka idealna. Dzięki takim konstrukcjom naukowcy przybliżają się do stworzenia robota, który będzie podobny do tworu natury.

Opisywana technika wykorzystuje przestrzenny szkielet, pokryty "skórą" z tworzywa sztucznego. Mięsień może być wypełniony w  środku płynem lub powietrzem. Dzięki temu całość przypomina naturalną konstrukcję.

Ruchy urządzenia generowane są za pomocą podciśnienia. Takie wytwarzanie "próżni" wewnątrz mięśnia jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Dzięki temu konstrukcja jest mniej podatna na uszkodzenia (np. pęknięcia). W przypadku awarii z mięśnia nie zacznie wydobywać się żaden płyn - tak jak miałoby to miejsce w przypadku mięśni napędzanych hydraulicznie.

Przeprowadzane badania pozwoliły na zaczną miniaturyzację mięśni przy zachowaniu ich siły. W chwili obecnej konstrukcje tego typu są w stanie wytworzyć siłę 6 razy większą od mięśni, które znajdują się w organizmach żywych.

Źródło: [1]

mięśnie, natura, origami

Trwa ładowanie komentarzy...