KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Sztuczna inteligencja, a nasze bezpieczeństwo

Sztuczna inteligencja, a nasze bezpieczeństwo

Zastanawialiście się już, czy sztuczna inteligencja może wymknąć się spod kontroli?

Elon Musk, wizjoner, przedsiębiorca i milioner z Doliny Krzemowej, inwestuje w organizacje, które czuwają nad tym, żeby do tego nigdy nie doszło.

Instytut Future of Life (Przyszłość Życia) przekazał podarowane przez niego 7 milionów dolarów jako dotacje dla 37 grup badawczych z całego świata, wybranych spośród około 300 kandydatów. Badania dotyczą takich problemów, jak użycie sztucznej inteligencji do celów militarnych, czy też wpływ tejże na ekonomię. Skupiają się one na jak największych korzyściach dla ludzkości, przy jednoczesnym ograniczeniu potencjalnych zagrożeń do minimum.

Jaan Tallinn z Instytutu Future of Life porównuje sztuczną inteligencję do rakiety – na początku liczy się szybkość, ale później ważne jest umiejętne nią kierowanie.

robot_reka_manipulator

Obawy nie pochodzą jednak z filmów science fiction i nie obejmują podróżujących w czasie robotów, które doprowadzą ludzkość do zagłady. G. Pascal Zachary, profesor z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie, twierdzi, że prawdziwe wątpliwości dotyczące sztucznej inteligencji to m.in. jej wpływ na zatrudnianie ludzi, oddziaływanie na twórczość i sztukę, a także odpowiedzialność w razie wypadków spowodowanych przez autonomiczne procesy.

Instytut Future of Life jest tego samego zdania i podkreśla, że jest ogromna różnica pomiędzy sztuczną inteligencją istniejącą w rzeczywistości, a tą rodem z Hollywood. Zacieranie tej różnicy to tylko odwracanie uwagi od realnych problemów.

Źródło: [1]

badania, Hollywood, inteligencja, Musk, przyszłość, roboty

Trwa ładowanie komentarzy...