KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Miękki robot otacza serce i wspomaga jego bicie

Miękki robot otacza serce i wspomaga jego bicie

Badacze z Uniwersytetu Harvarda i Bostońskiego Szpitala Dziecięcego zaprezentowali wynalazek, który pomoże osobom chorym na serce.

Miękki robot otacza narząd z zewnątrz i nie ma kontaktu z krwią. Rozwiązanie to jest znacznie bezpieczniejsze od aktualnie używanych urządzeń umieszczanych wewnątrz serca.

Robot zwiększy szanse przeżycia po zawale i przyczyni się do poprawy jakości życia osób z niewydolnością serca, przywracając funkcjonowanie tego narządu. Nawet pacjentów w bardzo ciężkim stanie będzie można utrzymać przy życiu aż do czasu znalezienia dawcy.

Pomysł kompresji serca z zewnątrz został zarzucony przez naukowców na rzecz urządzeń wspomagających pracę komór (VAD - ventricular assist device). Teraz powrót do tej idei stał się możliwy na skutek rozwoju robotyki.

Owinięte wokół serca urządzenie wykonuje ruchy pompujące i skrętne dzięki dwóm grupom siłowników pneumatycznych zasilanych pompą powietrza. Rezultat do złudzenia przypomina pracę prawdziwego serca.

Przewaga wynalazku nad VAD wynika z faktu, że robot nie wchodzi w kontakt z krwią. Dzięki temu pacjenci nie muszą obawiać się zakrzepów i stosować leków zmniejszających krzepliwość krwi.

Testy przeprowadzone na świniach zakończyły się sukcesem. Wydolność serca każdego ze zwierząt została przed eksperymentem obniżona do 45%. Po zabiegu, dzięki pracy urządzenia, wzrosła ona aż do 97%. Nie planuje się jeszcze testów na ludziach. Naukowców czeka dużo pracy, ale są pełni optymizmu. Bezpieczny dla tkanek miękkich wynalazek pokazuje, że „mechanoterapia” narządów wewnętrznych ma przyszłość!

Źródło: [1]

Harvard, medycyna, robot

Trwa ładowanie komentarzy...