Badacze z Uniwersytetu Harvarda i Bostońskiego Szpitala Dziecięcego zaprezentowali wynalazek, który pomoże osobom chorym na serce.
Miękki robot otacza narząd z zewnątrz i nie ma kontaktu z krwią. Rozwiązanie to jest znacznie bezpieczniejsze od aktualnie używanych urządzeń umieszczanych wewnątrz serca.
Robot zwiększy szanse przeżycia po zawale i przyczyni się do poprawy jakości życia osób z niewydolnością serca, przywracając funkcjonowanie tego narządu. Nawet pacjentów w bardzo ciężkim stanie będzie można utrzymać przy życiu aż do czasu znalezienia dawcy.
Pomysł kompresji serca z zewnątrz został zarzucony przez naukowców na rzecz urządzeń wspomagających pracę komór (VAD - ventricular assist device). Teraz powrót do tej idei stał się możliwy na skutek rozwoju robotyki.
Owinięte wokół serca urządzenie wykonuje ruchy pompujące i skrętne dzięki dwóm grupom siłowników pneumatycznych zasilanych pompą powietrza. Rezultat do złudzenia przypomina pracę prawdziwego serca.
Przewaga wynalazku nad VAD wynika z faktu, że robot nie wchodzi w kontakt z krwią. Dzięki temu pacjenci nie muszą obawiać się zakrzepów i stosować leków zmniejszających krzepliwość krwi.
Testy przeprowadzone na świniach zakończyły się sukcesem. Wydolność serca każdego ze zwierząt została przed eksperymentem obniżona do 45%. Po zabiegu, dzięki pracy urządzenia, wzrosła ona aż do 97%. Nie planuje się jeszcze testów na ludziach. Naukowców czeka dużo pracy, ale są pełni optymizmu. Bezpieczny dla tkanek miękkich wynalazek pokazuje, że „mechanoterapia” narządów wewnętrznych ma przyszłość!
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...