KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Uniwersalna aparatura RC z Arduino Mega – Alpha V1

Uniwersalna aparatura RC z Arduino Mega – Alpha V1

Niedawno opisywaliśmy prosty, uniwersalny pilot do zdalnego sterowania, który bazował na tanich modułach NRF i Arduino Pro Mini.

Tym razem pora na trochę bardziej rozbudowaną aparaturę RC w wersji open source. Celem osób stojących za Alpha V1 było przygotowanie bazy dla zaawansowanego kontrolera RC.

Zaprojektowanie dedykowanego kontrolera, który będzie wygodnym pilotem zdalnego sterowania dla budowanego robota (lub innego urządzenia) nie jest łatwym zadaniem. Zazwyczaj takie kontrolery nie są zbyt uniwersalne, co sprawia, że ich dalsza rozbudowa jest utrudniona.

Przed takim wyzwaniem stanęli konstruktorzy robotów, którzy przez 6 lat testowali różne rozwiązania. Budując kolejne urządzenia doszli oni ostatecznie do momentu, w którym ich kontroler stał się bardzo wygodnym i uniwersalnym rozwiązaniem. Fragment drogi od prototypu do aktualnej wersji można prześledzić na przykładowych zdjęciach:

Po wielu próbach (mniej lub bardziej udanych) ekipa z CRAE TECH postanowiła podzielić się szerzej swoim projektem Alpha V1. Sercem urządzenia jest popularne Arduino Mega 2560. W przypadku tego projektu komunikacja bezprzewodowa została zrealizowana za pomocą modułów XBee, dzięki którym możliwe jest nawiązanie komunikacji dwukierunkowej.

Dostępne konfiguracje kanałów i częstotliwości

Dostępne konfiguracje kanałów i częstotliwości

Bardzo ważnym elementem projektu jest rozbudowane oprogramowanie, które aktualnie zawiera ponad 150 tysięcy linii kodu. Autorzy projektu postawili na dużą uniwersalność, dzięki czemu aparatura może być łatwo rozbudowywana o nowe elementy. Oprogramowanie zostało przygotowane w taki sposób, aby mogło obsługiwać maksymalnie 72 kanały.

Cała aparatura, wraz z wyświetlaczem graficznym, została zamknięta w estetycznej obudowie. Przedni panel pilota wykonany jest z pleksi, które można w łatwy sposób wymienić. Dzięki temu bez żadnego problemu można zmienić ułożenie wszystkich elementów, dodać nowe przyciski oraz kontrolki.

Autorzy udostępnią kod programu oraz niezbędne pliki. Dzięki czemu każdy będzie mógł zbudować własną wersję tego kontrolera. Więcej informacji na temat prototypu znaleźć można we wpisach, które autorzy projektu publikowali w swoim worklogu. Dodatkowo, na stronie CRAE TECH, można zapisać się na powiadomienia mailowe, dzięki którym nie przegapicie startu kampanii tego projektu.

Magazyn elementów z Asystentem Google
Magazyn elementów z Asystentem Google

Nie mogliście kiedyś odszukać potrzebnej części, którą na 100% mieliście już w swoim warsztacie? Może już pora, aby zatrudnić... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]
Autor wpisu: Piotr Adamczyk
Redakcja: Damian Szymański

arduino, RC, XBee

Trwa ładowanie komentarzy...