KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Podłącz ESP32 do magistrali CAN w swoim samochodzie!

Podłącz ESP32 do magistrali CAN w swoim samochodzie!

Nowy, miniaturowy moduł kompatybilny z XBee pozwoli połączyć ESP32 CAN ze złączem Arduino OBD2. Dzięki temu można łatwo podłączyć swój system do samochodowego CANa.

SuperB powstało jako element całego systemu (Macchina M2 OBD-II), ale można go używać osobno, zamiast modułów XBee. Złącze OBD2 Arduino cieszy się dużą popularnością i jest często wykorzystywane.

Poznaj system Arduino OBD

XBee to popularne moduły realizujące bezprzewodowe połączenia w systemach embedded. Pozwalają one na zbudowanie sieci komunikacyjnej złożonej z wielu węzłów (ang. nodes), ale dla programisty zachowują się podobnie do typowych przewodowych połączeń szeregowych.

Płacąc za XBee, płaci się za prostotę wdrożenia i bogatą społeczność użytkowników. Moduł SuperB ma zbliżony kształt i takie same wyprowadzenia, co standardowy moduł XBee. To, co go wyróżnia, to wlutowany układ z ESP32, który zapewnia łączność przez WiFi i Bluetooth.

Moduł SuperB widoczny z obu stron

Moduł SuperB widoczny z obu stron

Moduł powstał w firmie Macchina, znanej głównie z produktu M2 OBD-II. Jest to platforma stworzona na licencjach Open Source oraz Open Hardware, która umożliwia komunikację z magistralą CAN samochodu za pośrednictwem XBee.

Urządzenie miało początkowo pełnić funkcję "tłumacza" w transmisji, pozwalając na bezprzewodowy dostęp do popularnego wśród mechaników i tunerów złącza Arduino OBD2. Użytkownicy zaczęli jednak dopominać się o rozbudowane możliwości programowania, podsuwając niejako pomysł stworzenia modułu kompatybilnego z wyprowadzeniami i możliwościami XBee, który jednocześnie będzie umożliwiał programowanie w wygodnym ekosystemie Arduino.

Moduł zamontowany w M2 OBD-II zamiast XBee

Moduł zamontowany w M2 OBD-II zamiast XBee

Na płytce SuperB znajdziecie:

  • moduł ESP32-WROM z dwoma rdzeniami taktowanymi 240 MHz,
  • 4 MB pamięci flash z możliwością rozbudowy do 16 MB,
  • komunikację  WiFi w standardzie 802.11 b/g/n oraz Bluetooth Classic i Low Energy,
  • złącze z interfejsami UART, SPI, programowalnymi pinami GPIO i źródłem zasilania 3,3 V,
  • diodę świecącą.

Wypróbuj także moduł Wi-Fi ESP8266 do OBD2. Cały moduł ma wymiary ok. 33x22 mm, a kształtem i wyprowadzeniami odpowiada standardowi XBee. Więcej informacji na temat tego projektu można znaleźć w prezentacji wideo:

Wymagane środki zostały już zebrane na CrowdSupply, a kampania potrwa jeszcze 10 dni. Aby stać się posiadaczem modułu SuperB, wystarczy uiścić opłatę w wysokości 95 zł ($25), aby jednak zamówić cały zestaw SuperB Macchina M2 Arduino OBD-II, będziemy musieli zainwestować 430 zł ($116). Na szczęście cena maleje wraz z liczbą zamawianych produktów. Szczegóły projektu znaleźć można na stronie kampanii.

TTGO T-Camera – tani moduł ESP32 z kamerą oraz czujnikami
TTGO T-Camera – tani moduł ESP32 z kamerą oraz czujnikami

Nowy moduł z ESP32, TTGO T-Camera, został wyposażony w zestaw czujników, tworząc mały, tani i zintegrowany system do monitoringu oraz…... Czytaj dalej »

bluetooth, can, crowdsupply, esp32, samochód, WiFi

Trwa ładowanie komentarzy...