KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Połączenie równoległe - co warto wiedzieć?

Połączenie równoległe to sposób łączenia dwóch lub więcej elementów elektronicznych z dwoma wyprowadzeniami (jak np. rezystory, kondensatory, cewki czy dławiki) w taki sposób, aby jedne nóżki wszystkich elementów prowadziły do jednego węzła, a drugie do drugiego węzła.

Łączyć w taki sposób można praktycznie dowolną liczbę elementów. Kluczowe w takim połączeniu jest to, że napięcie na każdym z elementów jest jednakowe. Przykładem połączenia równoległego jest np. para kondensatorów (ceramiczny i elektrolityczny), które często stoją przy liniach zasilających.

Połączenie równoległe rezystorów

Na poniższym schemacie pokazane jest przykładowe połączenie równoległe rezystorów. Zgodnie z powyższym opisem - każdy rezystor łączy się z kolejnym w dwóch miejscach. W przypadku łączenia równoległego rezystorów ich opór się nie sumuje - wręcz przeciwnie, bo maleje. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w naszym darmowym kursie elektroniki, a konkretnie w części o rezystorach.

Równoległe połączenie rezystorów

Równoległe połączenie rezystorów

Kiedy jest połączenie szeregowe, a kiedy równoległe?

W elektronice popularne jest również połączenie szeregowe. Różnice między tymi dwiema metodami najlepiej widać na poniższych schematach, gdzie po lewej stronie widoczne jest połączenie szeregowe rezystorów, a po prawej widoczne jest połączenie równoległe rezystorów.

Połączenie szeregowe (po lewej) oraz połączenie równoległe (po prawej)

Połączenie szeregowe (po lewej) oraz połączenie równoległe (po prawej)

Warto mieć powyższy schemat przed oczami za każdym razem, gdy zastanawiamy się jak rozpoznać połączenie szeregowe i równoległe. Trzeba też pamiętać, że w połączeniu równoległym rezystorów, wypadkowa rezystancja maleje! Co więcej, łącząc kilka rezystorów otrzymamy opór zastępczy, który będzie mniejszy od oporu stawianego przez "najmniejszy" z oporników. Zjawisko to jest przydatne, gdy dysponujemy tylko rezystorami o dużym oporze, a potrzebujemy otrzymać mniejszą rezystancję. Takie sztuczki przydają się często na etapie budowania prototypów np. na płytce stykowej.

Połączenie równoległe kondensatorów

Połączenie to ma również zastosowanie w przypadku kondensatorów i można spotkać je w praktyce dość często. Układ tego typu mógłby wyglądać tak, jak na poniższym, przykładowym schemacie. Przy takim połączenie pojemność wszystkich kondensatorów sumuje się!

Połączenie równoległe kondensatorów

Równoległe połączenie kondensatorów

Czy można łączyć równolegle inne elementy?

Oczywiście, w taki sposób można łączyć również wiele innych elementów np. cewki i dławiki. W teorii można tak również łączyć diody świecące, ale taka metoda nie jest zalecana, ponieważ można wtedy łatwo uszkodzić LEDy - więcej na ten temat znaleźć można w osobnym artykule, który w całości został poświęcony temu jak zasilać diody LED:

Jak dobrać rezystor do diody? Różne metody zasilania LED!
Jak dobrać rezystor do diody? Różne metody zasilania LED!

Diody znajdują zastosowanie w wielu projektach. Niestety nie wszyscy potrafią dobrać rezystor do LEDa lub całkiem go pomijają. Wtedy... Czytaj dalej »

Warto też wiedzieć, że możliwe jest nawet łączenie równoległe elementów mających więcej niż dwa wyprowadzenia (np. tranzystorów), ale bywa to obwarowane dodatkowymi wymaganiami, jak np. dodanie rezystorów wyrównujących rozpływ prądów. 


Opisywane połączenie jest jednym z pierwszych zagadnień, które należy opanować podczas nauki podstaw elektroniki. Przydaje się ono podczas konstruowania przeróżnych układów elektronicznych, ale może się również przydać, gdy zabraknie nam potrzebnych elementów - np. rezystora o oporze 3k, łącząc kilka elementów o większym oporze bez problemu uzyskamy mniejszy opornik. Podobnie możemy sobie poradzić w przypadku braku właściwego kondensatora.

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.5 / 5. Głosów łącznie: 45

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!