KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot Biped - co warto wiedzieć?

Biped to w przyrodzie każdy organizm poruszający się na dwóch nogach, w robotyce jest to potoczna nazwa dla robota dwunożnego. Pochodzi od łacińskich słów „bi” - dwa i „ped” - stopa.

Amatorskie dwunożne roboty mają obecnie dość prostą konstrukcję, opartą na połączonych ze sobą serwach modelarskich. Im większa liczba serw przypadających na nogę, tym na ogół większy zakres ruchu i możliwości balansowania, co pozwala nieraz na uzyskanie chodu dynamicznego – jest to taki typ chodu, w którym środek ciężkości przesuwa się poza obszar stabilności w kontrolowany sposób.

Przykładowy biped zbudowany w warunkach amatorskich

Przykładowy biped zbudowany w warunkach amatorskich

Chód dynamiczny jest charakterystyczny dla ludzkiego sposobu poruszania się. Wymaga odpowiednio silnych i szybkich napędów oraz „przeciwwagi” kontrolującej położenie środka ciężkości (w wypadku ludzi jest to tułów i ręce). Więcej informacji na temat takich konstrukcji znaleźć można w poniższych poradnikach opublikowanych na naszym forum:

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 5 / 5. Głosów łącznie: 1

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!