KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Mikro roboty wytwarzają własne narzędzia

Mikro roboty wytwarzają własne narzędzia

Roboty SRI International, o nazwie MicroFactory, zostały zaprezentowane już kilka lat temu. Rój składający się z setek tych urządzeń z łatwością buduje konstrukcje w skali makro.

Najnowszym innowacyjnym rozwiązaniem jest fakt, że teraz ich chwytaki nie są tylko wymienne, ale także wytwarzane przez same roboty.

Wielkość mikro robotów, to mniej niż 2 cm. Są to po prostu magnesy poruszające się dzięki elektromagnetyczności po płytkach drukowanych. Sterowaniu podlega prędkość i kierunek ruchu.

Do tej pory system MicroFactory polegał na specjalizacji budowy i funkcji poszczególnych urządzeń. Teraz, dzięki produkcji własnych części, rój mikro robotów staje się bardziej efektywny i samowystarczalny.

Proces wytwarzania chwytaków w narzędziowni MicroFactory przypomina drukowanie 3D. Pracę wykonują dwa mikro roboty połączone ze sobą. Cienkie warstwy płynu, który wysycha i zastyga, są nakładane kolejno na siebie.

Inny interesujący sposób wykorzystania mikro robotów, to ustawienie ich w szyk, np. w kształcie litery V. Tak zorganizowaną grupą urządzeń można sterować tak, jak gdyby stanowiły całość.

Samodzielność, elastyczność i odporność, które daje narzędziownia, są szczególnie bezcenne, jeśli MicroFactory będzie w przyszłości pracować np. w przestrzeni kosmicznej. Mikro roboty będą mogły również mieszkać wewnątrz większych maszyn i reperować je na bieżąco.

SRI pracuje teraz nad wykorzystaniem lewitacji. Poruszanie się po powierzchni podłoża jest stosunkowo mało precyzyjne, natomiast precyzja ruchu lewitującego urządzenia to nawet 200 nanometrów. Biorąc pod uwagę niskie koszty MicroFactory, dałoby to temu systemowi ogromną przewagę nad konkurencją.

Źródło: [1]

magnesy, mikro, roboty

Trwa ładowanie komentarzy...