KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowe życie dla starej latarki – modyfikacja DIY

Nowe życie dla starej latarki – modyfikacja DIY

Latarka prawdopodobnie większości z nas kojarzy się z prostym urządzeniem złożonym co najwyżej z kilku elementów. Zazwyczaj są to baterie, diody lub żarówka, prosty sterownik i obudowa.

Opisywane DIY wyłamuje się z tego schematu, bo jest ono pełne oryginalnych rozwiązań.

Prezentowany projekt internauty Jule to wielofunkcyjna latarka. Potrafi ona nie tylko oświetlać drogę, lecz także naładować telefon czy pokazać poziom naładowania baterii. Może być ładowana przez port USB oraz z zewnętrznego zasilacza o napięciu od 5 do 40 V. 

Tworząc projekt, autor chciał dać nowe życie starej, zbierającej kurz latarce. Postanowił wykorzystać jej obudowę, ale w jej wnętrzu zamiast baterii 4,5 V i kiepsko świecącej żarówki umieścił nowoczesną, wydajną diodę świecącą oraz elektronikę odpowiedzialną za pozostałe funkcje.

Prace nad urządzeniem rozpoczęły się od przygotowania schematu elektrycznego. Uwzględniał on wymienione wyżej funkcje. Za większość funkcjonalności odpowiedzialne są wyspecjalizowane układy scalone. Za możliwość pracy jako powerbank odpowiadają dwa układy. Jeden z nich generuje stabilne napięcie 5 V, a drugi odpowiada za komunikację z telefonem, dzięki czemu pobierany prąd może wynieść aż 1,5 A, co przyspiesza ładowanie. Urządzenie zasilane jest z trzech połączonych równolegle ogniw 18500 o pojemności 2 Ah każde.

Urządzenie działa, oferując wszystkie zaplanowane wcześniej funkcje. Ciekawostką jest jego płytka PCB. Z powodu dużej liczby funkcjonalności i niewielkiej ilości miejsca elementy na płytce muszą być możliwie małe i gęsto upakowane. Autor zastosował więc elementy o rozmiarze 0402, czyli 1 mm na 0,5 mm. Cała płytka składa się aż ze 125 elementów!

Projekt ten to z pewnością ciekawa i bardzo udana modyfikacja starej latarki. Udowadnia on, że starym przedmiotom można nadać nowe życie, czyniąc je jednocześnie wyjątkowymi, a samemu można nauczyć się wielu nowych umiejętności. Więcej informacji o budowie tej latarki znajdziecie w przygotowanej przez autora instrukcji. Macie na koncie podobny projekt? Udało Wam się kiedyś przywrócić do życia jakieś stare urządzenie elektroniczne?

Interaktywna podłoga do tańca DIY
Interaktywna podłoga do tańca DIY

Widowiskowe efekty świetlne, to nieodłączny element udanej imprezy. Rozbudowane systemy świateł są jednak drogie. Dlatego pewna grupa... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

diody, diy, inspiracja, latarka, led

Trwa ładowanie komentarzy...