KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

TinyLIDAR – radar do Arduino za 15$

TinyLIDAR – radar do Arduino za 15$

Postęp w technologii LIDARów jest zaskakujący. Są mniejsze, mają coraz większy zasięg, ale wciąż nie są na tyle tanie, aby początkujący robotyk mógł użyć ich w swoich konstrukcjach.

Sytuacja ma się jednak zmienić za sprawą kampanii Indiegogo promującej niezwykle prosty w obsłudze TinyLIDAR za jedynie 15$!

W zeszłym roku przedstawialiśmy Wam radar LIDAR o grubości 0,5 mm! Był to projekt badawczy i raczej trudno by go użyć w amatorskiej konstrukcji. Tym razem prezentujemy TinyLIDAR, który nie tylko ma dobre parametry ale jest jednocześnie prosty w obsłudze.

Głównym układem płytki mierzącej jedynie 21 × 25 mm jest chip LIDAR (Time-of-Flight) VL53L0X firmy ST. Mierzy on zaledwie 4,4 x 2,4 x 1,0 mm i wykrywa obiekty z odległości 2 m.

Budowa modułu TinyLIDAR.

Budowa modułu TinyLIDAR.

Na rynku dostępne są moduł wyposażone w VL53L0X, lecz wymagają skomplikowanego sterowania poprzez I2C, które obciąża każdy zewnętrzny sterownik (w szczególności Arduino).

Aby rozwiązać ten problem twórcy TinyLIDAR obok czujnika umieścili mikrokontroler STM32. Zadaniem mikrokontrolera jest rozpoznawanie prostych poleceń, które przychodzą od zewnętrznego sterownika i przekształcanie ich na bardziej złożone polecenia i sterowanie w czasie rzeczywistym. Dzięki temu TinyLIDAR można bez problemu podłączyć do Arduino bez zużywania pamięci na obszerną bibliotekę i bez zbędnego obciążania CPU.

Wydawać się może, że niedługo popularne czujniki SHARP mogą zostać wyparte przez znacznie dokładniejsze LIDARy. TinyLIDAR został tak zaprojektowany, aby wystarczyło podłączyć go do Arduino poprzez I2C, wgrać bibliotekę, załadować program i uruchomić bez żadnej kalibracji!

Do końca kampanii pozostało 14 dni, a projekt już zebrał ponad 300% wymaganej sumy. Więcej informacji o TinyLIDAR znaleźć można na Indiegogo.

Źródła: [1], [2]

arduino, lidar, radar, ST

Trwa ładowanie komentarzy...