KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Jak produkowane jest elastyczne Arduino Mini?

Jak produkowane jest elastyczne Arduino Mini?

W ciągu kilku ostatnich lat wiele firm pokazywało elastyczne prototypy swoich produktów (np. telefonów). Niestety do masowej produkcji jest jeszcze bardzo daleko.

Sytuacja ta może się zmienić dzięki takim firmom jak NextFlex, która ostatnio pokazała elastyczne Arduino Mini.

Misją NextFlex jest rozwijanie hybrydowej elektroniki elastycznej (FHE - Flexible Hybrid Electronics). Słowo "hybrydowa" odnosi się do sposobu projektowania elektroniki, która łączy elastyczne, drukowane komponenty z tymi bardziej skomplikowanymi (jak układy CMOS), których aktualnie nie można jeszcze produkować w taki sposób.

Elastyczne gadżety elektroniczne to tylko drobny wycinek zastosowań dla takiej technologii. Wiele z pomysłów wykorzystania elastycznej elektroniki dotyczy przemysłu. Mowa tutaj między innymi o urządzeniach medycznych, systemach monitorowania obiektów (drogi, mosty, budynki), czy chociażby zyskującej na popularności miękkiej robotyce.

Przykład urządzenia FHE, w którym część komponentów jest drukowana.

Przykład urządzenia FHE, w którym część komponentów jest drukowana.

Elastyczne Arduino Mini

Dzięki współpracy NextFlex z Arduino powstał elastyczny prototyp Arduino Mini. Niestety nie trafi on do sprzedaży - jest jednak bardzo ciekawym przykładem wykorzystania opisywanej technologii.

Płytka powstała z użyciem przemysłowych drukarek atramentowych, które mogą drukować połączenia elektroniczne z tuszu przewodzącego. W przypadku opisywanego projektu wykorzystano tusz, w którego składzie znajduje się srebro. Specjalna formuła sprawia, że materiał ten łatwo przywiera do podłoża i jest odporny na zgięcia.

Elastyczne Arduino Mini.

Elastyczne Arduino Mini.

Jednym z ciekawszych fragmentów opisywanego Arduino Mini jest mikrokontroler, a właściwie sposób, w który umieszczono go na płytce. NextFlex nie musi lutować układu w dużej i nieporęcznej obudowie. Firma opracowała technologię, która pozwala na wykonywanie precyzyjnych połączeń z rozdzielczością dochodzącą do 0,005 cm. Dzięki temu na płytkach mogą lutować samo krzemowe wnętrze układu!

Krzemowe wnętrze mikrokontrolera.

Krzemowe wnętrze mikrokontrolera.

Krzemowe wnętrze jest bardzo cienkie - jego grubość to zaledwie 30 um. Dzięki temu płytka z takim układem może być w pełni elastyczna. NextFlex deklaruje, że promień zgięcie miejsca z takim krzemem może dochodzić nawet do 10 mm.

Elastyczne urządzenia elektroniczne z drukarki 3D!
Elastyczne urządzenia elektroniczne z drukarki 3D!

Ludzka skóra jest elastyczna i przystosowuje się do każdego ruchu. Tak samo muszą zachowywać się ciasno dopasowane czujniki ubieralne.... Czytaj dalej »

Niestety część z elementów (np. kondensatory i rezystory) w chwili obecnej nie jest jeszcze elastyczna. Producenci wierzą jednak, że już niedługo będą w stanie drukować takie komponenty. Dzięki temu płytki powinny charakteryzować się jeszcze większą elastycznością.

Dzięki staraniom NextFlex elastyczna elektronika ma stać się ogólnodostępna i zdecydowania tańsza. Nowe możliwości sprawią, że na rynku powinno pojawić się wiele niesamowitych urządzeń. Skorzystają na tym również hobbyści i majsterkowicze, do których z czasem trafią elastyczne podzespoły takie jak opisywane Arduino Mini. Jak wykorzystalibyście taką płytkę w swoim projekcie?

Źródło: [1

arduino, diy, elastyczne

Trwa ładowanie komentarzy...