KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Miniaturowy lidar w formie chipa

Miniaturowy lidar w formie chipa

Lidary – urządzenia przypominające radary, ale od nich dokładniejsze – są niezbędne w większości robotów i pojazdów autonomicznych.

Do tej pory ich duże rozmiary i wysoki koszt stanowiły poważne ograniczenie. Wynalazcy z MIT i DARPA stworzyli rewolucyjny lidar-chip, który jest o wiele tańszy, nie posiada ruchomych elementów i mierzy jedynie 0,5 mm x 6 mm.

Obecnie cena lidaru, to przynajmniej kilka tysięcy dolarów. Ich skomplikowana budowa (zwłaszcza fakt, że muszą się mechanicznie obracać) sprawia, że w trudnych warunkach mogą być zawodne.

lidar-chip-2

Nowy, miniaturowy lidar.

Podstawą tego rozwiązania jest fotonika krzemowa. Fotony są wykorzystywane przy użyciu falowodów krzemowych w sposób podobny do tego, w jaki mikroelektronika wykorzystuje elektrony. Chipy oparte na tej technologii mogą być produkowane masowo w tych samych fabrykach, które wytwarzają zwykłe mikroprocesory.

Lidar wykrywa obiekty znajdujące się w odległości do 2 m, a w ciągu roku ma się ona zwiększyć do 10 m. Minimalny zasięg to 5 cm. Niemechaniczne sterowanie wiązką jest 1000 szybsze niż w aktualnie dostępnych lidarach.

Mikrofotografia lidaru.

Mikrofotografia lidaru.

Gama zastosowań tak niewielkiego lidaru jest ogromna. Stosunkowo niska cena chipa pozwoliłaby na umieszczenie wielu z nich w jednym urządzeniu. Lidar mógłby znajdować się np. w palcach robota, umożliwiając mu obserwację chwytanych przedmiotów.

Źródło: [1]

chip, DARPA, lidar, MIT

Trwa ładowanie komentarzy...