Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Miniaturowy lidar w formie chipa

Wiadomości 08.08.2016 Monika Mordzińska

lidar-chipLidary – urządzenia przypominające radary, ale od nich dokładniejsze – są niezbędne w większości robotów i pojazdów autonomicznych.

Do tej pory ich duże rozmiary i wysoki koszt stanowiły poważne ograniczenie. Wynalazcy z MIT i DARPA stworzyli rewolucyjny lidar-chip, który jest o wiele tańszy, nie posiada ruchomych elementów i mierzy jedynie 0,5 mm x 6 mm.

Obecnie cena lidaru, to przynajmniej kilka tysięcy dolarów. Ich skomplikowana budowa (zwłaszcza fakt, że muszą się mechanicznie obracać) sprawia, że w trudnych warunkach mogą być zawodne.

Chipy są znacznie bardziej wytrzymałe,
a koszt produkcji jednej sztuki to tylko ok. 10 dolarów.

lidar-chip-2

Nowy, miniaturowy lidar.

Podstawą tego rozwiązania jest fotonika krzemowa. Fotony są wykorzystywane przy użyciu falowodów krzemowych w sposób podobny do tego, w jaki mikroelektronika wykorzystuje elektrony. Chipy oparte na tej technologii mogą być produkowane masowo w tych samych fabrykach, które wytwarzają zwykłe mikroprocesory.

Lidar wykrywa obiekty znajdujące się w odległości do 2 m, a w ciągu roku ma się ona zwiększyć do 10 m. Minimalny zasięg to 5 cm. Niemechaniczne sterowanie wiązką jest 1000 szybsze niż w aktualnie dostępnych lidarach.

Urządzenie jest również mniej podatne na
zakłócenia wywoływane przez światło słoneczne.

Mikrofotografia lidaru.

Mikrofotografia lidaru.

Gama zastosowań tak niewielkiego lidaru jest ogromna. Stosunkowo niska cena chipa pozwoliłaby na umieszczenie wielu z nich w jednym urządzeniu. Lidar mógłby znajdować się np. w palcach robota, umożliwiając mu obserwację chwytanych przedmiotów.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Nikt jeszcze nic nie napisał. Dodaj pierwszy komentarz.

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.