Lidary – urządzenia przypominające radary, ale od nich dokładniejsze – są niezbędne w większości robotów i pojazdów autonomicznych.
Do tej pory ich duże rozmiary i wysoki koszt stanowiły poważne ograniczenie. Wynalazcy z MIT i DARPA stworzyli rewolucyjny lidar-chip, który jest o wiele tańszy, nie posiada ruchomych elementów i mierzy jedynie 0,5 mm x 6 mm.
Obecnie cena lidaru, to przynajmniej kilka tysięcy dolarów. Ich skomplikowana budowa (zwłaszcza fakt, że muszą się mechanicznie obracać) sprawia, że w trudnych warunkach mogą być zawodne.
Chipy są znacznie bardziej wytrzymałe,
a koszt produkcji jednej sztuki to tylko ok. 10 dolarów.
Nowy, miniaturowy lidar.
Podstawą tego rozwiązania jest fotonika krzemowa. Fotony są wykorzystywane przy użyciu falowodów krzemowych w sposób podobny do tego, w jaki mikroelektronika wykorzystuje elektrony. Chipy oparte na tej technologii mogą być produkowane masowo w tych samych fabrykach, które wytwarzają zwykłe mikroprocesory.
Lidar wykrywa obiekty znajdujące się w odległości do 2 m, a w ciągu roku ma się ona zwiększyć do 10 m. Minimalny zasięg to 5 cm. Niemechaniczne sterowanie wiązką jest 1000 szybsze niż w aktualnie dostępnych lidarach.
Urządzenie jest również mniej podatne na
zakłócenia wywoływane przez światło słoneczne.
Mikrofotografia lidaru.
Gama zastosowań tak niewielkiego lidaru jest ogromna. Stosunkowo niska cena chipa pozwoliłaby na umieszczenie wielu z nich w jednym urządzeniu. Lidar mógłby znajdować się np. w palcach robota, umożliwiając mu obserwację chwytanych przedmiotów.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...