KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Honda ogłosiła koniec projektu ASIMO

Honda ogłosiła koniec projektu ASIMO

Kończy się dość ważny etap znanej nam robotyki. Honda ogłosiła zaprzestanie dalszych prac nad rozwojem popularnego ASIMO.

Przez wiele lat konstrukcja ta był ikoną robotów humanoidalnych. Decyzją zarządu Hondy dalsze prace nad projektem zostały zawieszone pod koniec czerwca 2018 roku.

Projekt robota rozwijany był przez japońskich inżynierów od 1986 roku. Pod nazwą ASIMO był on jednak znany szerszej publiczności dopiero od 2000 roku.

Od tamtej pory pojawiały się zaktualizowane modele - ostatni w 2011 roku. Najnowszy robot ważył 48 kg, przy wzroście 130 cm. Maksymalna prędkość poruszania się humanoida dochodziła do 2,7 km/h podczas chodu oraz 9 km/h podczas biegu. Działanie starszej, trochę wolniejszej wersji robota można zobaczyć na archiwalnym nagraniu:

Robot Hondy często pojawiał się w telewizji, był pokazywany podczas wielu ważnych wydarzeń. Stał się więc medialną ikoną robotów humanoidalnych. Z czasem zaczęły się jednak pojawiać znacznie zwinniejsze roboty, chociażby takie jak ATLAS, który powstał w Boston Dynamics.

ATLAS i SpotMini zyskują nowe umiejętności!
ATLAS i SpotMini zyskują nowe umiejętności!

Boston Dynamics nie przestaje ulepszać swoich kreacji, zarówno tych czteronożnych, jak i tych humanoidalnych. Firma opublikowała filmy, w których... Czytaj dalej »

W związku z brakiem większych postępów w pracach nad ASIMO zarząd Hondy uznał, że pora zakończyć ten projekt. Technologia opracowana podczas budowy robota ma być teraz używana chociażby przy nowoczesnych, autonomicznie balansujących się motocyklach.

Co dalej z robotami Hondy?

Zgodnie z oficjalnymi informacjami Honda nie zamierza się całkowicie wycofać z rozwijania robotów humanoidalnych. W planach są kolejne kroczące roboty, nie będą jednak rozwijane w ramach serii ASIMO. Przykładem aktualnych robotycznych projektów Hondy jest projekt 3E (Empower, Experience, Empathy), którego szczegóły można zobaczyć na poniższej prezentacji z targów CES 2018:

Rok temu, wspomniany tutaj jako przykład, Boston Dynamics został przejęty przez SoftBank - giganta z branży telekomunikacyjnej, który tak jak Honda pochodzi z Japonii. Czas pokaże, że producent ASIMO stworzy nową, zaawansowaną konstrukcję, która dorówna lokalnemu konkurentowi - ATLASowi. Który z tych robotów robi na Was większe wrażenie?

Źródło: [1]

asimo, honda, robot

Trwa ładowanie komentarzy...