Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

MIT prezentuje laserowy dalmierz do smartfonów

Wiadomości 11.04.2016 Monika Mordzińska

SmartphoneLDSDobry robot wymaga dobrej jakości czujników, a to niestety kosztuje. Zwłaszcza ceny sensorów odległości, które działają prawidłowo na zewnątrz, często sięgają tysięcy dolarów.

Konstruktorzy z MIT stworzyli laserowy dalmierz, podłączany do zwykłego telefonu. Główną zaletą rozwiązania jest jego niski koszt, tylko 49 dolarów.

Smartphone LDS to alternatywa dla Kinect i Revo LDS. Urządzenie ma dużą przewagę nad konkurencją, bez problemu działa nie tylko w pomieszczeniach, ale także w świetle słonecznym.

Smartphone LDS i Revo LDS

Smartphone LDS i Revo LDS

Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu kamery wbudowanej w telefon. Obraz zawierający wiązkę promieni lasera jest nagrywany na przemian ze zwykłym obrazem, a następnie analizowane są różnice pomiędzy nimi.

Jak na swoją cenę, czujnik działa bardzo dobrze. Jego zasięg na zewnątrz to prawie 6 m. Gdy promienie słoneczne padają bezpośrednio na urządzenie, zasięg wynosi około 2 m. W konkurencyjnych czujnikach jest to najwyżej 50 cm.

SmartphoneLDS-3

Pomiar odległości odbywa się za pomocą triangulacji. Pole widzenia, to 48 stopni. Smartphone LDS może służyć jako skuteczny system zapobiegania kolizjom w pojazdach poruszających się z prędkością 18,5 km/h.

Czujnik pracuje ze smartfonem Nexus 5, który nie jest już najnowszy. Z tego też wynikają jego ograniczenia. Lepszy smartfon, a konkretnie lepsze parametry kamery, oznaczałyby znacznie sprawniejszą pracę urządzenia.

Jego zasięg i dokładność teoretycznie mogą być nawet dwukrotnie wyższe przy użyciu istniejących, nowszych smartfonów.

49 dolarów to tylko aktualna cena urządzenia. W przypadku masowej produkcji Smartphone LDS, będzie ona prawdopodobnie jeszcze niższa.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

Treker
Administrator

18:51, 11.04.2016

#1

W temacie czujników warto dodać, że niedawno zakończyła się z sukcesem kampania czujnika Sweep, o którym artykuł pojawił się wcześniej :)

Dla zainteresowanych: Sweep, czyli tani LIDAR do zastosowań edukacyjnych

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.