KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Co skrywa kostka Rubika, która sama się układa?

Co skrywa kostka Rubika, która sama się układa?

Kostka Rubika, oprócz sudoku oraz krzyżówek, to jedna z najpopularniejszych zagadek logicznych.

Na tyle popularna, że istnieją zawody, w których ludzie mogą konkurować układając ją na czas, jedną ręką lub z zawiązanymi oczami. Pora pójść krok dalej - ta kostka Rubika układa się sama!

W internecie znaleźć można wiele konstrukcji układających kostkę Rubika. Przeważnie są to roboty lub manipulatory, które przekręcają kolejne warstwy układanki. Przykład takiego urządzenia znaleźć można nawet na naszym forum: Matthew - robot układający kostkę Rubika

Wydawało się, że możliwości budowy nowych, ciekawych konstrukcji są już wyczerpane. Nic bardziej mylnego! Dużym zainteresowaniem w świecie majsterkowiczów cieszy się niedawno opisany projekt kostki Rubika, która układa się samoczynnie. Można zaryzykować stwierdzenie, że robot rozwiązujący tę zagadkę logiczną został umieszczony wewnątrz kostki!

Robot ukryty wewnątrz kostki.

Robot ukryty wewnątrz kostki.

Opisy tego projektu są niestety bardzo lakoniczne i do tego w języku japońskim, ale dzięki zdjęciom można nieco „rozpracować” urządzenie. Standardowy mechanizm kostki zastąpiono mechatronicznym systemem ze zintegrowaną elektroniką. Znaleźć w nim można m.in. 6 silników z przekładniami, mikrokontroler, akumulator oraz czujniki Halla do wykrywania aktualnej pozycji ścian.

Na pierwszy rzut oka, wynalazek wydaje się prosty do odtworzenia – ot, konstrukcja wydrukowana w 3D, garść silników i gotowych modułów. Największe wrażenie robi jednak skala integracji uzyskana bardzo „chałupniczymi” metodami.

Kostka nie odtwarza też po prostu od tyłu ruchów wykonanych podczas mieszania. Na poniższym filmie widać nieco inną sekwencję rozwiązywania zagadki. Mamy więc do czynienia z klasycznym algorytmem układania kostki w oparciu o znaną konfigurację początkową.

Chociaż mając nawet takie wspomaganie raczej nie wygramy żadnych zawodów układania na czas, to sami chyba przyznacie, że projekt jest ciekawy i inspirujący. Podejrzewam, że wkrótce pojawi się więcej takich wynalazków i, szczerze mówiąc, nie mogę się ich doczekać, a Wy? Jeśli nie lubicie takich zagadek logicznych to zawsze dzięki Arduino możecie zwiększyć szansę swojej wygranej podczas gry w rzutki.

Tarcza sterowana przez Arduino – zostań mistrzem
Tarcza sterowana przez Arduino – zostań mistrzem

Pomysłowy elektronik z pewnością jest w stanie uprościć (lub utrudnić) każdą, nawet najprostszą czynność. Idealnym tego przykładem był... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

kostka, robot, rubik, sport, zagadka

Trwa ładowanie komentarzy...