KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

CHIP, nadchodzi godny następca dla RaspberryPi?

CHIP, nadchodzi godny następca dla RaspberryPi?

RaspberryPi było prawdziwym przełomem. Jego twórcy trafili na nowy rynek. Wielu konstruktorów czekało na prawdziwy komputer w cenie 35$.

Od momentu, gdy projekt zyskał olbrzymią sławę regularnie pojawiają się pogłoski o nowszych i lepszych wersjach sprawdzonego RaspberryPi. Pierwszy raz mam jednak wrażenie, że tym razem mogą być prawdziwe.

Kilka dni temu, na KickStarterze ruszyła kampania promująca nową płytkę o nazwie CHIP. Głównym atutem reklamującą produkt jest jego cena, która planowana jest na 9$. Projekt przyjął się wśród społeczności bardzo dobrze. Limit ustawiony na 50 tys.$ został przekroczony już 10 razy, a do zakończenia zbiórki pozostało ponad 25 dni!

https://www.kickstarter.com/projects/1598272670/chip-the-worlds-first-9-computer

Tak samo jaki RaspberryPi, CHIP jest w pełni funkcjonalnym komputerem. Na płytce mniejszej od RPI znajduje się procesor 1GHz wspierany 512MB pamięci RAM oraz 4GB pamięci przeznaczonej dla użytkownika. Całość oczywiście pozwala na uruchomienie graficznego Linuxa.

chip2

Co najważniejsze - z płytką zintegrowane zostały moduły WiFi oraz Bluetooth. Oczywiście CHIP dedykowany jest dla wszystkich majsterkowiczów dlatego liczne porty I/O znaleźć można na dwóch złączach.

chip1

Za pomocą odpowiednich nakładek do CHIPa można podłączyć wyświetlacz przez VGA lub HDMI. Dodatki takie będą nas kosztować odpowiednio 19$ oraz 24$. Jednak pozostaje również opcja podłączenia ekranu przez złącze kompozytowe, które znajdziemy bezpośrednio na płytce.

chip3

Konstruktorzy przewidzieli również wersję kieszonkową. PocketCHIP zawiera w jednej obudowie dodatkowo baterię, klawiaturę oraz dotykowy ekran graficzny. Koszt takiej wersji to 50$.

Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na Kickstarterze.

chip, embedded, kickstarter, linux, raspberrypi

Trwa ładowanie komentarzy...