KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

DS18B20 - co warto wiedzieć?

DS18B20 to popularny termometr cyfrowy. Czujnik komunikuje się z otoczeniem za pomocą interfejsu 1-wire, co pozwala na komunikację z mikrokontrolerem, przy minimalnej liczbie przewodów (2 lub 3).

Każdy układ posiada swój indywidualny, 64-bitowy „numer seryjny”, dzięki czemu za pomocą tych samych przewodów można komunikować się z wieloma czujnikami. Zakres temperatur mierzonych przez te układy to od -55 do +125°C, przy zachowaniu do 0,5°C dokładności.

Opis wyprowadzeń termometru DS18B20

Opis wyprowadzeń termometru DS18B20

Dużą zaletą tego czujnika jest zwyczajowy brak konieczności kalibracji (bardzo rzadko zdarza się, że po podłączeniu układ wskazuje nieprawidłową temperaturę). Oczywiście, istnieje możliwość kalibracji za pomocą programu i algorytmu przedstawionego przez producenta w dokumentacji technicznej, ale zazwyczaj nie jest ona potrzebna.

Informacja o tym jak podłączyć DS18B20 do Arduino została opisana w tym artykule:

Arduino i DS18B20 - pomiar temperatury
Arduino i DS18B20 - pomiar temperatury

Podczas tej części kursu Arduino porównamy dwa podejścia do czujników. Sprawdzimy w praktyce termometry w wersji analogowej i cyfrowej! W... Czytaj dalej »

Z kolei informacja o tym jak podłączyć DS18B20 do STM32 została opisana w tym artykule:

STM32 i DS18B20 - pomiar temperatury
STM32 i DS18B20 - pomiar temperatury

Protokół 1-wire spotykany jest chyba najczęściej podczas komunikacji z termometrami DS18B20. Dlatego w tej części kursu STM32L4 zajmiemy się... Czytaj dalej »

Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.2 / 5. Głosów łącznie: 5

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!