Elektryczny grzejnik łazienkowy to praktyczny sposób na to, by zauważalnie poprawić komfort termiczny w pomieszczeniach sanitarnych bez konieczności ponoszenia dużych kosztów związanych z remontami generalnymi.
Jednak wiele osób obawia się o trudności związane z jego instalacją, zastanawiając się, jak przebiega proces montażu.
Dlaczego warto wyposażyć swoją łazienkę w grzejnik elektryczny?
Łazienkowe grzejniki elektryczne zapewniają możliwość niezależnego ogrzewania łazienki, bez konieczności uruchamiania centralnego systemu grzewczego. Dzięki temu jest to świetne rozwiązanie podczas okresów przejściowych, takich jak jesień oraz wczesna wiosna.
Na szczęście nie jest to przesadnie skomplikowane zadanie, a przemyślana konstrukcja łazienkowych grzejników elektrycznych wymaga użycia tylko podstawowych narzędzi. Zatem, jak zabrać się za to zadanie?
Ma to szczególne znaczenie w lokalach znajdujących się w blokach jednorodzinnych, w których domowe kaloryfery są ciepłe tylko wtedy, gdy pracują lokalne elektrociepłownie. Stąd też podczas chłodnych wrześniowych i październikowych nocy kaloryfery w łazience najzwyczajniej w świecie będą zimne. Dlatego też, chcąc zagwarantować sobie wysoki komfort termiczny, warto zdecydować się na zakup i montaż grzejników elektrycznych.
Umożliwi to zapewnienie przyjemnego ciepła dokładnie wtedy, gdy będzie ono potrzebne – na przykład podczas wieczornych kąpieli lub porannych przygotowań do wyjścia do pracy, bez konieczności podnoszenia temperatury w całej nieruchomości. To z kolei docenią właściciele domów jednorodzinnych, którym zależy na obniżeniu kosztów związanych ze zużyciem materiału opałowego lub energii niezbędnej do zasilenia pompy ciepła.
Nowoczesne grzejniki elektryczne do łazienek zapewniają też wiele ciekawych funkcji. Mogą to być m.in. regulowane termostaty oraz programatory czasowe. Takie połączenie pozwoli ustawić moc grzewczą, a także zapewni możliwość skonfigurowania pory, o której urządzenie zostanie automatycznie wyłączone. Umożliwia to efektywne zarządzanie zużyciem energii elektrycznej, tym samym pozwalając zminimalizować koszty.
Łazienkowe grzejniki elektryczne są również niezwykle łatwe w montażu i mogą być instalowane niezależnie od już istniejącego w budynku systemu grzewczego. To z kolei czyni je niemal doskonałym rozwiązaniem podczas prowadzenia remontów generalnych oraz szybkiego adaptowania nowych budynków znajdujących się w stanie deweloperskim.
Czy grzejnik elektryczny łazienkowy wymaga ingerencji w instalację hydrauliczną?
Czy grzejnik elektryczny łazienkowy wymaga ingerencji w instalację hydrauliczną?
Nie, grzejnik elektryczny łazienkowy nie wymaga żadnej permanentnej ingerencji w domową instalację hydrauliczną. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników wodnych, które muszą być podłączone do systemu centralnego ogrzewania, grzejniki elektryczne działają niezależnie, a do ich zasilania jest wykorzystywany prąd płynący z gniazdka elektrycznego pod napięciem 230 V. Dlatego też instalacja takiego urządzenia grzewczego jest stosunkowo prosta i szybka, dzięki czemu z montażem poradzi sobie każda osoba mająca w sobie żyłkę majsterkowicza.
Jak zamontować grzejnik elektryczny łazienkowy – poradnik krok po kroku
Samodzielna instalacja grzejnika elektrycznego w łazience nie powinna nikomu sprawić większego problemu. Przed rozpoczęciem tego zadania warto jednak odpowiednio przygotować sobie warsztat pracy i wygospodarować trochę wolnego czasu – najlepiej całe popołudnie. Jak zatem zabrać się za to zadanie?
1. Wybór odpowiedniego miejsca montażu
Elektryczny grzejnik łazienkowy jest niezależny od instalacji hydraulicznej, więc może zostać zamontowany praktycznie w każdym miejscu. Jest jednak ważne, by znajdował się on z dala od prysznica lub wanny, by nie doszło do potencjalnie niebezpiecznego zalania elementów elektrycznych. Urządzenie powinno też zostać zamontowane w miejscu, które umożliwi swobodny przepływ ciepła. Po podjęciu decyzji trzeba nanieść ołówkiem lub markerem miejsca pod otwory montażowe.
2. Przygotowanie narzędzi oraz elementów montażowych
W zestawie z elektrycznym grzejnikiem często są dołączone wszelkie niezbędne akcesoria montażowe. Jeśli jednak ich nie ma, to konieczne będzie zakupienie zestawu kołków rozporowych wraz z koszulkami, haków lub innych łączników, których wymaga dany model.
3. Wiercenie otworów w ścianie
Korzystając z wiertarki udarowej wyposażonej w odpowiednie wiertło, trzeba wykonać wszelkie niezbędne otwory zgodnie z dokumentacją dołączoną do łazienkowego grzejnika elektrycznego.
4. Mocowanie uchwytów i montaż grzejnika
Kolejnym krokiem będzie zamocowanie uchwytów montażowych na ścianie przy pomocy wkrętów lub kołków osadzanych w koszulkach. Następnie osadza się na nich sam grzejnik elektryczny, po czym przytwierdza wszystkie dodatkowe uchwyty montażowe.
Łazienkowe grzejniki elektryczne są zazwyczaj wyposażone w klasyczną wtyczkę 230 V, więc wystarczy tylko podłączyć je do wolnego gniazdka elektrycznego. Ostatnim krokiem będzie uruchomienie grzejnika i ustawienie temperatury – jeśli wszystko działa, to proces montażu można uznać za pomyślnie zakończony.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...