KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

SOLIDWORKS PCB: Nowa era projektów PCB

SOLIDWORKS PCB: Nowa era projektów PCB

Czy próbowałeś kiedyś dopasować obudowę do płytki PCB? Zadanie to nie należy do łatwych. Najczęściej potrzebne jest ręczne wymiarowanie PCB lub posiłkowanie się plikami pośrednimi.

Rozwiązaniem tego problemu jest nowa aplikacja do projektowania SOLIDWORKS PCB.

Aplikacja SOLIDWORKS PCB jest nowością na rynku programów, które służą do projektowania płytek drukowanych. Dzięki współpracy z firmą Altium Ltd., powstał program, który nie tylko dostarcza niezbędne narzędzia do pracy nad projektem, ale wypełnia też komunikacyjną lukę pomiędzy elektronikami i mechanikami.

Dzięki SOLIDWORKS PCB znacznie skrócono czas potrzebny na cały proces projektowania, w którym dużo czasu pochłania dopasowanie części elektronicznych do mechanicznych. Często sprowadza się to do wykonania licznych, kosztownych prototypów. Właśnie z tych powodów, bardzo dużą wagę położono na stworzenie rozwiązania kompletnego, czyli połączenia środowiska ECAD (Electrical-CAD), oraz MCAD (Mechanical-CAD) i to na poziomie do tej pory nieosiągalnym!

Program daje nam do dyspozycji potężne narzędzia do kreowania schematów i wzorów płytek. Aplikację cechuje przejrzysty interfejs, który funkcjonalnością w niczym nie odbiega od tego znanego od lat w CAD 3D SOLIDWORKS.

Widok po uruchomieniu aplikacji SOLIDWORKS PCB.

Widok po uruchomieniu aplikacji SOLIDWORKS PCB.

Umieszczenie poleceń na wstążkach i umożliwienie korzystania z skrótów klawiszowych znacznie przyśpiesza proces projektowania. Określanie reguł sprawdzających prawidłowość połączeń i ustawień projektowych, pozwala na rysowanie schematów wolnych od błędów, zaś sprawdzanie reguł przy tworzeniu płytki w czasie rzeczywistym pozwala na zapewnienie, że projekt będzie zgodny z ograniczeniami produkcyjnymi.

Ustawienia reguł w SOLIDWORKS PCB.

Ustawienia reguł w SOLIDWORKS PCB.

W samym programie zaszyta została synchronizacja danych producentów online, dzięki temu bezpośrednio ze schematu, bez potrzeby sprawdzania kilku stron w przeglądarce, możemy sprawdzić dostępność wymaganych komponentów. Do tworzenia bibliotek symboli i wzorów możemy używać dedykowanych kreatorów, które automatyzują te mozolne czynności.

Autor: Ireneusz Rzepa
Inż. wsparcia technicznego CAD/E-CAD w SOLIDEXPERT

3d, altium, PCB, solidexpert, solidworks

Trwa ładowanie komentarzy...