KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

NanoPi R1 – tani router DIY z Linuksem na pokładzie

NanoPi R1 – tani router DIY z Linuksem na pokładzie

FriendlyElec rozpoczął sprzedaż komputera SBC z dwoma portami Ethernet, dedykowanego do zastosowań sieciowych.

Jeśli szukacie dość taniej, prostej i nieskończenie konfigurowalnej bramy, to NanoPi R1 może się okazać dobrym wyborem.

Kiedy kilka dni temu mój wysłużony, komercyjny router z wgranym DD-WRT odmówił posłuszeństwa, rozpocząłem poszukiwania jego następcy. Początkowo moją uwagę przykuł BananaPi BPI-R2, jednak cena na poziomie 500 zł sprawiła, że zacząłem się rozglądać za czymś prostszym.

Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że sam router nie ma na wyjściu 4, 6 lub więcej gniazd LAN (za to odpowiada wbudowany switch). Do budowy najprostszego routera potrzebujemy więc tylko minikomputera z dwiema kartami sieciowymi - jedną podłączymy do Internetu, a drugą do naszych urządzeń sieciowych. Na rynku wciąż mało jest takich natywnych rozwiązań, a stosowanie adapterów LAN-USB może stwarzać problemy ze stabilnością i wydajnością połączenia.

FriendlyElec - NanoPi R1

Nowy komputer od FriendlyElec - NanoPi R1 - wydaje się być wręcz stworzony do takich zastosowań, posiada wszystko, co niezbędne, a dodatkowe funkcjonalności czynią go ciekawym rozwiązaniem.

NanoPi R1 wyposażono w dwa porty Ethernet, ale tylko jeden o przepustowości 10/100/1000 Mbps. Na szczęście tylko od nas zależy, który skonfigurujemy jako WAN, a który jako LAN - w zależności od potrzeb. Miłym dodatkiem jest też wbudowana karta WiFi z opcją podłączenia zewnętrznej anteny, co umożliwi nawet zrezygnowanie ze switcha (jeśli nie posiadacie przewodowych urządzeń sieciowych).

Miłym dodatkiem są także dwa porty USB, do których podłączycie np. drukarkę i dysk USB, łącząc w jednym urządzeniu funkcje serwera druku i prostego NASa. Wyprowadzony UART pozwoli także skomunikować NanoPi R1 z czujnikami lub systemami automatyki domowej.

Dość bogaty zestaw złącz stwarza wiele możliwości

Dość bogaty zestaw złącz stwarza wiele możliwości

Specyfikacja NanoPi R1

FriendlyElec oszczędzał na podzespołach, chcąc obniżyć koszty do minimum. Nie przeszkodziło mu to jednak stworzyć rozwiązania, które przewyższa parametrami wiele droższych routerów. Na małej płytce o wymiarach 60x55 mm zmieszczono m.in.:

  • procesor Allwinner H3 z 4 rdzeniami Cortex-A7 taktowanymi do 1,2 GHz,
  • wbudowany układ GPU Mali-400 MP2 taktowany 600 MHz,
  • opcję 512 MB i 1 GB pamięci DDR3 RAM,
  • opcjonalną pamięć 8 GB eMMC,
  • moduł łączności bezprzewodowej WiFi 802.11 b/g/n oraz Bluetooth 4.0 z trybem "dual mode",
  • 2 porty Ethernet - 10/100 oraz 10/100/1000 Mbps,
  • 2 porty USB 2.0 typu host,
  • port Micro USB 2.0 OTG, który jest też źródłem zasilania,
  • port UART do debugowania i port UART do ogólnych zastosowań.

Komputer ma wspierać system FriendlyCore (bazujący na UbuntuCore-16.04) z Linux-4.14-LTS, a także popularną w urządzeniach sieciowych dystrybucję OpenWrt.

W zestawie z NanoPi R1 znajdziecie też obudowę i antenę WiFi

W zestawie z NanoPi R1 znajdziecie też obudowę i antenę WiFi

NanoPi R1 sprzedawane jest na stronie producenta w cenie ok. 110 zł ($29) za wersję 512 MB RAM oraz 150 zł ($39) za 1 GB RAM. W tych cenach, oprócz samej płytki komputera, dostaniecie również zewnętrzną antenę WiFi, metalową obudowę, dodatkowy radiator oraz niezbędne śrubki, termopad oraz kabel USB.

NanoPi Neo4 – płytka z 6 rdzeniami w cenie Raspberry Pi?
NanoPi Neo4 – płytka z 6 rdzeniami w cenie Raspberry Pi?

Firma FriendlyElec wypuściła na rynek NanoPi Neo4, czyli miniaturowy komputer klasy SBC z wbudowanym 6-rdzeniowym procesorem. ... Czytaj dalej »

Źródło: [1], [2]

bezprzewodowa, ethernet, friendlyelec, linux, sbc, sieć

Trwa ładowanie komentarzy...