KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Motyl origami wykonany z elastycznego PCB

Motyl origami wykonany z elastycznego PCB

Technologia elastycznych PCB zdecydowanie zrewolucjonizowała elektronikę ubieralną, czyli wearables. Jednak takie płytki drukowane mogą też pełnić funkcję oryginalnych ozdób.

Z elastycznego PCB można stworzyć np. motyla w stylu origami, który ma na sobie diody SMD.

Autorka projektu, czyli Laura Lindzey, podzieliła się ciekawym sposobem na wykorzystanie elastycznych PCB. Za ich pomocą tworzy np. małe motyle w stylu origami. Ponieważ jest to układ elektroniczny, w przeciwieństwie do zwykłej kartki papieru, możliwe jest zainstalowanie diod na powierzchni płytki.

Aby taki motyl mógł powstać, trzeba najpierw starannie zaprojektować układ, a następnie zlecić jego wykonanie profesjonalnej firmie - wykonanie PCB tego typu w domowych warunkach nie jest możliwe. Przy projektowaniu trzeba mieć na uwadze fakt, że konkretne położenie elementów jest tutaj kluczowe dla końcowego efektu. Najbardziej problemowe jest jednak późniejsze formowanie PCB, ponieważ jest ono bardziej sprężyste i sztywniejsze od zwykłego papieru.

Porównanie papierowych motyli z elastycznym PCB

Porównanie papierowych motyli z elastycznym PCB

W sztuce origami nie można używać kleju ani nożyczek. W przypadku zwykłego papieru jest to wykonalne, ale przy wykorzystaniu elastycznego PCB wyzwanie okazuje się już niełatwe. Dlatego też autorka postanowiła użyć lutownicy, dzięki której łączyła poszczególne warstwy powstałe podczas składania obwodu. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę, mianowicie przez takie połączenia może być przekazywany prąd do diod świecących.

Autorka nie poprzestała na projekcie motyla i podjęła się też próby stworzenia kwiatu (również w stylu origami). W tym przypadku nie zaprojektowała go od podstaw, tylko napisała odpowiedni program, który samoczynnie wygenerował odpowiedni projekt PCB.

Ten projekt to ciekawe zastosowanie dla elastycznych obwodów drukowanych. Osoby zainteresowane tym DIY mogą dowiedzieć się więcej z obszernego wpisu na blogu autorki. Jeśli nie chcecie jednak zamawiać stosunkowo drogich elastycznych PCB, to powinniście zainteresować się np. opisywanym wcześniej na blogu żurawiem w stylu origami:

Żuraw w stylu origami z drutu i diod świecących
Żuraw w stylu origami z drutu i diod świecących

Origami to stara sztuka składania papieru w taki sposób, aby z jednego arkusza uzyskać jakiś ciekawy kształt, np. przypominający... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

diy, inspiracja, led, origami, PCB, projekt

Trwa ładowanie komentarzy...